WordPress Veritabanından Son Konuları Çekmek

WordPress Veritabanından Son Konuları Çekmek


Gelişmiş blog sistemlerinden WordPress için konuları fonksiyonlar aracılığıyla kolaylıkla çekip yayınlayabiliyoruz. Fakat wordpress ile ilgisi olmayan ayrı bir sayfada göstermek istediğimizde sorun oluşuyor. Örnek olarak wordpressimiz bir dizinde (siteismi.com/blog) gibi bir adreste kuruluysa ana dizinimizde de (siteismi.com) bir sayfamız mevcutsa bu sayfada blogumuza eklediğimiz son konuları göstermek isteyebiliriz.

Böyle bir durumda fonksiyonlardan yararlanamayacağımız için blogumuzun veritabanına bağlanıp konuları tablomuzdan çekeceğiz. Php sayfamıza aşağıdaki kodu eklediğimizde wordpress konularımız anasayfada listelenmeye başlayacaktır. Kodu verdikten sonra gerekli açıklamaları yapalım.

  <?php
// MySQL bilgileri
  $db = "veritabani";
  $host = "localhost";
  $dbuser = "veritabani_kullanici";
  $dbpass = "sifre";
  $conn = @mysql_connect($host,$dbuser,$dbpass);
  if(! $conn) die ("Mysql Baglantisi Yapilamadi");
  @mysql_select_db($db,$conn) or die ("Veri Tabanina Baglanti Yapilamadi");
  mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
  $sor = mysql_query("SELECT * FROM wp_posts WHERE (post_status='publish' AND post_type='post')order by ID desc LIMIT 5");
  while($yaz=mysql_fetch_array($sor)){
  $link=$yaz['guid'];
  $baslik=$yaz['post_title'];
  echo "

              <a href=\"$link\" title=\"$baslik\">$baslik</a>
           ";
           } ?>

İlk önce mysql bilgilerimizi giriyoruz. Sonra mysql sorgumuzda yazıların bulunduğu tabloya bağlanıyoruz. Fakat burada unutulmaması gereken tablolarımızda kullandığımız önektir. Ben kodda default olarak kullanılan wp_ önekini kullandım. Siz kendi önekiniz ile değiştirin.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra anasayfamızda yazılarımız (sayfalar hariç) içinden yayınlanan son 5 konu başlık ve link olarak görünecektir.

Kodu örnek alarak aynı şekilde yazılarınıza ait özel alanları, yazı içeriğini, yazının yazarını, yazılış tarihi gibi bilgileri çekebilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


Comments
 1. Caner

  Merhaba hocam, sorunumuzu tamamen çözen bir kod. Tek eksiğim linkleri .html olarak çıkarmak istiyorum şuanda id olarak çekiyor. Onu nasıl ayarlarım yardımcı olabilir misin?

  • Yönetim panelinde ayarlar kısmında kalıcı bağlantılara girerek özel yapıyı seçin ve parametreyi /%postname%.html/ olarak güncelleyin.

YORUM BIRAKIN