WordPress Sitelerin Kullandığı Tema ve Eklentileri Bulma

WordPress Sitelerin Kullandığı Tema ve Eklentileri Bulma


WordPress, günümüzde en çok kullanılan blog yazılımlarından biri konumundadır. Bu denli popüler olmasında esnek yapısı, tema ve eklenti çeşitliliğinin yüksek olması gibi özellikler etken olmaktadır. Temel WordPress fonksiyonlarına hakim olmanın yanında CSS bilgisi ile blogunuza özgü kişiselleştirilmiş tasarımlar yapabilirsiniz. Kodlara aşina olmayanlar için WordPress sitesinde ve çeşitli sitelerde ücretli temaların yanında bedava WordPress temaları da bulunabilmektedir.

Blogun görsel tasarımı tamamlandıktan sonra çeşitli fonksiyonel özelliklere ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu özellikler WordPress kaynak kodlarına müdahale ile yapılabileceği gibi hazır eklentilerle de gerçekleştirilebilmektedir. Temalarda olduğu gibi eklentiler de birçok sitede ücretli ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Ziyaret ettiğimiz WordPress tabanlı bir blogun temasını çok beğendiğimiz durumlar olmuştur. Fakat bu temanın adını bilmediğimizden erişimimiz imkansız hale gelebilmektedir. WordPress tabanlı bir sitenin temasını öğrenmek için 2 basit yol bulunmaktadır. Bu yollardan en garanti olanı temanın style.css dosyasına bakmaktır.

Temasını beğendiğimiz sitede sağ tıklayarak kaynak kodlarına baktığımızda baş kısımda aşağıdakine benzer bir kod parçacığı olduğu görülecektir. Style.css yazan kısımdan önceki bölüm temanın ismi olarak adlandırılmaktadır. Örneğin;

[su_note note_color=”#f2f2d1″]wp-content/themes/TEMA ADI/style.css[/su_note]

WordPress tabanlı blogların kullandığı tema ve eklentileri bulmanın bir diğer yolu da online hizmet veren siteleri kullanmaktır. Bu konuda hizmet veren http://wpthemedetector.co.uk/ sitesi bulunmaktadır. Sitedeki arama formuna teması öğrenilmek istenen site adresi girildiğinde kullanılan temanın ismi ve kullanılan eklentileri vermektedir.

Site üzerinde yaptığım değerlendirmede açıkçası pek bir sonuç elde edemedim. Tema ismi bulma konusunda pek başarı göstermese de kullanılan eklentilerden birkaç tanesini listeleme yapabiliyor.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!