WordPress Özel Alan Oluşturma ve Tema İçerisinde Kullanımı

WordPress Özel Alan Oluşturma ve Tema İçerisinde Kullanımı


WordPress’in birçok sitenin altyapısını oluşturması hiç kuşkusuz esnek yapısı ve kolaylıkla özelleştirilebilir olması sağlıyor. WordPress sistemini yeni kullanmaya başlayanlar bile kısa bir zaman çerçevesinden mantığı kavrayıp kendilerince düzenleme yapabiliyorlar.

WordPress’in belki de en çok tercih edilmesine sebep olan özelliklerinden biri de özal alan oluşturabilmemize izin veriyor olması. Bu özel alanlar sayesinde yazılarımıza farklı özellikler atayabiliriz.

Örneğin sitemizin WordPress Tema kategorimizdeki konulardan birine girdiğinizde özel alanların kullanıldığını göreceksiniz. Girdiğiniz herhangi bir konunun alt kısmına indiğinizde demo ve download linklerini göreceksiniz. O kısım özel alanlar kullanılarak yapılmıştır. Demo ve download linklerini göstermek için sürekli html kod girmek yerine özel alanlar kullanarak sadece göstermek istediğimiz linki yazmamız yeterli olacaktır.

Bunun yapımı ise gayet kolay olup sadece tek dosyayı değiştirmemiz yeterli olacaktır. Yine download ve demo örneğimiz üzerinden gidecek olursak her yazımıza;

<a href="http://wpdemo.dannci.com/preview/customfields?wptheme=Lysa">Demo</a>

yazmak yerine sadece link yazarak;

http://wpdemo.dannci.com/preview/customfields?wptheme=Lysa

gösterebiliriz.İlk olarak kullandığımız temanın single.php dosyasını açıyoruz ve özel alanımızın görünmesini istediğimiz yere

< ?php echo get_post_meta($post->ID, "demo", true); ?>

kodunu ekliyoruz. Bu kod sayesinde yazılarımızı yazarken eklediğimiz demo özel alanındaki değer çekilip kodun eklendiği yere yazdırılacaktır.

Yazılarımızı yazarken özel alan eklemek ise wordpress yönetim paneline girdiğimizde yazılar > yeni ekle kısmına girdiğimizde alt kısımda özel alanlar başlığı ile bulunuyor ve resimdeki gibi değerimizi giriyoruz.

Özel alanları kullanarak sadece linkleme yapılamayacağı gibi şablonunuzun gerektirdiği resim, yazı, bilgi, video gibi birçok değer için kullanabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


Comments
 1. Söylediğiniz adımları birer bir uyguladım fakat özel alanı sayfada gösteremedim.. bunların dışında yapılması gereken başka bir işlem var mı acaba..?

 2. Kişisel Blog

  İyi günler ben sliderimde göstermek için özel alana resim eklemek istiyorum. Yukarıdaki yazdığınızı resim ekleme ve çekme olarak nasıl uyarlayabilirim.

 3. Mücahit

  Teşekkürler işime yaradı 🙂

 4. Bilginform

  Birde elin değmişken. Yine sitende aynı yerin üstünde tema adı, kategori vb… kısımlarda özel alan ile oluşturulmuş zannedersem. Burayı oluşturmayıda başka bir yazında anlatırsan çok sevinirim…

 5. adnan

  Mrb. BetterStudio Publisher haber teması kullanıyoruz. Özel yazı tipi sayfası ve alanları oluşturduk ama sayfada gösteremedik bir türlü. Yolu nasıldır acaba. Biliyor musunuz. Teşekkürler

YORUM BIRAKIN