WordPress Güvenlik Önlemleri

WordPress Güvenlik Önlemleri


WordPress’in popüler blog sistemi haline gelmesiyle kuşkusuz saldırıya daha çok maruz kalaması olağandır. Bunun için çeşitli güvenlik önlerini almakta fayda var. Aşağıda 6 maddede kendiniz yapabileceğiniz basit güvenlik önlemlerini sıralamaya çalıştık.

1- WordPress ve eklentilerinizi güncel tutun
Wordpress ve kullandığınız eklentileri güncellemelerini takip edin. Güncelleme bildirimi aldığınızda site yedeğinizi alarak bu güncellemeleri uygulayınız.

2- wp_ önekini değiştirin
Blogunuzu kurarken standart wp_ ön ekini değiştirin. Eğer blogunuz kurulmuşsa bu ön eki sonradan WP-Security eklentisi ile değiştirebilirsiniz.3- WordPress sürüm numarasını gizleyin
Wordpress sisteminizin hangi sürümü kullandığını tarayıcılarda sayfa bilgileri kısmında görüntülenir. Dolayısıyla güvenlik açığı bulunan bir sürüm kullanıyorsanız bunun tespiti daha kolay olacaktır. Bu nedenle bu sürüm numarasını gizlemek önlemlerden biri olacaktır. WP-Security eklentisi ile kullandığınız sürümü kolayca gizleyebilirsiniz.

4- Admin kullanıcı adını değiştirin
Wordpress kurulumunda standart olarak gelen admin kullanıcı adını değiştirin. Herkesin kullandığı admin kullanıcı adını değiştirmek güvenlik önlemlerinizden biri olmalı. Kullanıcı adınız WP-Security eklentisi ile değiştirebilirsiniz.

5- Yönetici şifreniz kombinasyonlar içermeli
Admin parolanızı yalnızca harflerden ya da rakamlardan oluşturmayın. Bunların yanı sıra özel karakterleri de ekleyerek tahmin edilmesi zor şifreler kullanın. İnternet üzerinden online password generator sitelerinden çeşitli kombinasyonlardan oluşan tahmin edilmesi zor şifreler üretebilirsiniz.

6- Dosya izinlerinizi düzenleyin
Wordpress dosyalarınızın izinleri aşağıdaki şekilde olmalıdır.

ana dizin ../ 0755
wp-includes/ ../wp-includes 0755
.htaccess ../.htaccess 0644
wp-admin/index.php index.php 0644
wp-admin/js/ js/ 0755
wp-content/themes/ ../wp-content/themes 0755
wp-content/plugins/ ../wp-content/plugins 0755
wp-admin/ ../wp-admin 0755
wp-content/ ../wp-content 0755
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN