WordPress Emoji Kullanımını Kaldırmak

WordPress Emoji Kullanımını Kaldırmak


İnternet üzerinde birçok websitesinde ve anlık mesajlaşma programlarında sıkça kullanılan emojiler, anlatılmak isten durumu simgeleştirerek iletişimi sağlamaktadır. Facebook Messenger, Whatsapp gibi uygulamalarda sıklıkla kullanılan emojiler, WordPress yorum ve yazı kısmında da kullanılabilmektedir.

WordPress, kısayol olarak girilen emojileri, otomatik olarak simgeye dönüştürebilmektedir. Bu özellik kullanım kolaylığı sağlasa da bazı durumlarda hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarabilmektedir. WordPress üzerinde emoji kullanımı, fonksiyon ya da eklenti kullanılarak pasif edilebilmektedir.

[su_box title=”İlginizi Çekebilir” box_color=”#ff0600″] 11 Faydalı wordpress Fonksiyonu[/su_box]

1. Yöntem- WordPress Fonksiyonları ile Emojileri Pasif Etmek

WordPress’in en güzel özelliklerinden biri de fonksiyonlar ile birçok özellik eklenip pasif edilebilmesidir. Kullanılan temanın functions.php dosyasına aşağıdaki kodlar eklenerek wordpress emojiler devre dışı bırakılabilmektedir. Tema klasöründe functions.php dosyası bulunmayanlar WordPress functions.php Oluşturma yazısını okuyarak yeni bir dosya oluşturabilirler.


remove_action('wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7);
remove_action('wp_print_styles', 'print_emoji_styles');

yukarıdaki kod functions.php dosyasına eklendikten sonra yorum, yazı ve yazdırılabilir sayfa kısımlarında emojiler görünmeyecektir.

2. Yöntem- WordPress Eklenti Kullanarak Emojileri Pasif Etmek

WordPress kaynak dosyalarını düzenlemekten çekinenler için emojiler, wordpress eklentileri ile de kaldırılmaktadır. WordPress admin paneli eklentiler kısımından yeni ekle sekmesi seçildikten sonra arama kısmına “Disable Emojis” yazılarak ekrana gelen eklenti yüklenir.

disable-emojis-plugin

Eklenti aktif edildikten sonra WordPress üzerinde emoji kullanımı pasif hale gelecektir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!