Windows ve MacOS Ücretsiz FTP Programları

Windows ve MacOS Ücretsiz FTP Programları


İnternet üzerinden büyük dosyaların alınması ve gönderilmesi söz konusu olduğunda FTP (File Transfer Protocol) uygulamaları, herkesin tercih ettiği en sık yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra tarayıcı üzerinden dosya almak ve göndermek mümkün olsa da kullanıcılar genellikle FTP programlarını tercih etmektedir. Dosya aktarımını güvenli bir şekilde yapan pek çok ücretli uygulama bulunmasına rağmen ücretsiz FTP programları da son derece güvenli olarak dosya aktarımını gerçekleştirebilmektedir.

Bu yazıda Windows FTP programları, MacOS FTP programları, tarayıcı FTP eklentisi, DOS ve Windows Gezgini üzerinden FTP erişimi konularına değineceğiz.

[su_box title=”İlginizi Çekebilir” box_color=”#ff0600″] Ücretsiz FTP Programları
En Çok Kullanılan 5 FTP Programı[/su_box]

Windows FTP Programları

FTP Voyager

ftp voyager

FTP Voyager; FTP, FTPS ve SFTP (SSH) protokollerini destekleyen kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Fakat bu listede FTP Vyager’ın bulunmasının en büyük nedenlerinden biri dosya transferi zamanlama özelliği bulunmasıdır. Bu özellik sayesinde transfer edeceğiniz dosyaları komutlar aracılığıyla otomatik olarak zamanlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra programın diğer özellikleri arasında klasör senkronizasyonu ve aktarım kuyruğu tamamlandığında bilgilendirme maili gönderiyor olması gelmektedir.WinSCP

WinSCP

WinSCP; FTP, FTPS ve SFTP (SSH) protokkolerinin yanı sıra WebDAV ile SCP’yi de destekleyen açık kaynak kodlu, dahili dosya editörü barındıran bir FTP istemcisidir. Toplu komut dosyası aracılığıyla görevleri otomatikleştirebileceğiniz gibi Putty aracılığıyla site bilgilerini de paylaşabilirsiniz. WinSCP FTP programını öne çıkaran özellik, kimlik doğrulama istemcisi (Pageant) ile SSH ortak anahtar kimlik doğrulamasına entegre olmaktadır.

CoreFTP

CoreFTP

CoreFTP; FTP, SFTP ve FTPS protokollerine sahip kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Sürekle – bırak özelliği ile dosya aktarımlarını kolaylaştıran CoreFTP; aktarımları duraklatmanıza, devam ettirmenize ve durdurmanıza imkan tanır. Bu özelliklerinin yanı sıra uygulama; transfer bant genişliği kontrolü, uzak dosya arama ve .htaccess ile .htpasswd dosyalarını düzenlemeyi desteklemektedir. CoreFTP istemcisini diğer uygulamalardan ayıran özelliği dosya şifreleme ve şifre çözme yeteneklerine sahip olmasıdır.

FTP Manager Lite

FTP Manager Lite

FTP Manager Lite, bilgisayarınız ile uzak sunucu arasında güvenli bağlantı kurmanızı sağlayan bir FTP istemcisidir. Sekmeli bir yapıya sahip arayüzü ile sürekle – bırak dosya transferi, dosya görüntüleme, hata sonrası otomatik aktarıma devam etme gibi özelliklere sahiptir.MacOS & Linux FTP Programları

Cyberduck (Windows, MacOS)

Cyberduck

Cyberduck; FTP, SFTP, vb. protokollerin yanı sıra Amazon S3 ve OpenStack Swift kullanan üçüncü taraf sağlayıcıları da destekler. Cyberduck, dosyalara göz atmanıza, indirmeler ile yüklemeleri başlatmanıza ve gerektiğinde duraklatmanıza / devam ettirmenize kolay erişim sağlar. Bu özelliklerinin yanında dosyalarınızı şifreleyebilir ayrıca istemci ile Google Drive ve Dropbox gibi bulut depolama hizmetlerine de bağlanabilirsiniz.

GoAnywhere MFT (Windows, * NIX)

GoAnywhere MFT

GoAnywhere MFT aracılığıyla dosya transferlerinizi dakika, saat, gün, hafta veya aya göre planlayabilirsiniz. Uygulama tüm dosya modlarını otomatik olarak algılayabildiği gibi tamamlanan aktarımlar sonrası e-posta ya da bilgi mesajı göndermektedir. GoAnywhere MFT FTP programına yetki verildiğinde dosya izinlerini de değiştirebilmektedir.

CrossFTP (Windows, macOS ve * NIX)

CrossFTP

CrossFTP, sekmeli bir arabirime sahip özelliğ sayesinde tek bir pencereden birçok siteye bağlanmanıza imkan tanımaktadır. Kullanışlı dosya ağacı sayesinde doğrundan dosyalarınızı bulmanıza ve göz atmanıza olanak vermektedir. Bu özelliklerinin yanında CrossFTP; Amazon S3, Google Cloud Storage ve Amazon Glacier’ı ve sitelerinizin şifrelerini şifreleyerek güvence altına alma yeteneğine de sahiptir.NcFTP Client (Windows, macOS ve * NIX)

NcFTP Client

NcFTP Client bir komut satırı istemcisi olması özelliği ile diğer FTP programlarından ayrılmaktadır. Eş zamanlı olarak birden fazla bağlantı ile çalışmanıza imkan tanıyan NcFTP Client, yüksek trafikli sitelerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Diğer programlar ile de veri alışverişi yapan NcFTP Client, güvenlik duvarları ve proxyleri de desteklemektedir.

Tarayıcı FTP Eklentileri

Firefox FireFTP

Firefox FireFTP

Firefox FireFTP, Mozilla Firefox tarayıcılarda sekme üzerinde dosya transferi gerçekleştirmek üzere geliştirilmiş bir tarayıcı eklentisidir. Eklenti hakında detaylı bilgiye https://www.portalimiz.com/mozilla-firefox-fireftp-eklentisi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

DOS Komut İstemcisi İle Dosya Transferi

Windows DOS komut istemcisi üzerinden de FTP’ye bağlanarak dosya transferi mümkündür. Fakat komut bilme gereksinimi ve metin tabanlı olması nedeniyle kullanıcılar tarafından çok tercih edilmemektedir. DOS aracılığıyla dosya transferi yapabilmek için;

  • Masaüstünde Başlat’ı tıklayın ve Çalıştır’ı seçin.
  • “Cmd” yazın ve Enter tuşuna basın.
  • Komut İstemi’ne FTP yazın.
  • Open komutu ile bağlanacağınız sitenin FTP adresini girin. Örn; open ftp.server.com
  • Kullanıcı adını ve şifreyi girin.

Bu işlemler sonucunda FTP ile bağlantı kurulmuş oluyor. Fakat dosya gönderme, alma, silme vb. işlemler için komutların bilinmesi gerekmektedir. Bu komutlara http://www.nsftools.com/tips/MSFTP.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Windows Gezgini İle Dosya Transferi

Windows Gezgini de FTP istemcisi olarak kullanılabilmektedir. Bunun için adres satırına aşağıda kendinize özelleştireceğiniz adresi girmeniz gerekmektedir.

[su_label type=”info”]ftp://kullaniciadi:sifre@ftp.server.com/[/su_label]
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN