Windows Güncelleme Sonra Yeniden Başlat Uyarısını Kapatma

Windows Güncelleme Sonra Yeniden Başlat Uyarısını Kapatma


Birçoğumuz bilgisayarlarında Windows işletim sistemi kullanıyor. Windows işletim sistemi kendisini güncelleyebilir bir yapıya sahip olarak bize ulaşıyor. Dolayısıyla gelen güncelleştirmelerin bazıları büyük öneme sahip değişiklikler olabiliyorken bazısı da daha stabil kullanım amacını sunuyorlar.

Windows, bazı önemli güncellemelerinden sonra bizden bilgisayarımızı yeniden başlatmamızı ya da sunduğu zaman çerçevesinde ertelememizi isteyecektir. Bu durumda bilgisayarımızı en kısa sürede yeniden başlatmak mantıklı seçim olsa da üzerinde çalıştığımız ya da hemen halletmemiz gereken durumlar olabiliyor. Bu durumlarda da yeniden başlatma uyarısının çıkması can sıkıcı olabiliyor. Bu yazımızda Windows güncellemelerindeki yeniden başlatma uyarısını tamamen kapatmayı ve geçici olarak kapatmayı anlatacağız.

1- Windows Güncellemelerinde Yeniden Başlatma Uyarısını Tamamen Kapatmak

İlk olarak Windows+R tuşu ile Çalıştır ekranını açıyoruz ve Regedit komutumuzu yazarak kayıt defterimizi açıyoruz.

Windows Run Ekranı

Kayıt defterimiz açıldıktan sonra yanlış yapabileceğimiz bir işlemin telafisi olması amacıyla Kayıt Defterinin yedeğini alıyoruz. Yedeğimizi Dosya > Ver yolunu izleyerek alabiliriz.

Windows kayıt defteri yedek alma

Yedeğimizi aldıktan sonra sol panelden HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows yolunu açıyoruz. Windows klasörüne sağ tıklayarak Yeni > Değer dedikten sonra oluşan dizinimize WindowsUpdate adını veriyoruz. Oluşan WindowsUpdate değerine de sağ tıklayarak Yeni > Değer dedikten sonra adını AU olrak değiştiriyoruz. Son değişikliğimiz ile birlikte oluşturduğumuz dizinler aşağıdaki gibi olması gerekiyor.

Windows kayıt defteri

Oluşturduğumuz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU dizinini açıyoruz ve sol tarafa sağ tıklayarak iki adet DWORD (32 Bit) Değeri ekliyoruz. Bu değerlerin isimlerini;

 • AlwaysAutoRebootAtScheduledTime
 • NoAutoRebootWithLoggedOnUsers
 • olarak ayarlıyoruz.

  Windows regedit

  Sonra oluşturduğumuz NoAutoRebootWithLoggedOnUsers değerine çift tıklayarak Değer Verisini 1 olarak değiştiriyoruz.

  dword değerini değiştirme

  Bu işlemlerimizin sonucunda artık bize yeniden başlatma uyarısı gelmeyecektir. Şimdi ikinci bir yol olan uyarıyı geçici olarak kapatmayı anlatalım. Bu yapacağımız işlem aslında Windows Update hizmetini geçici kapatmak olacaktır.

  UYARI: Bu yöntemi uyguladığınızda bilgisayarınız kapanana kadar size uyarı gelmeyecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bilgisayarınız eski haline dönecek, güncelleme geldiğinde size tekrar yeniden başlatma uyarısı verecektir.

  2- Windows Update Hizmetini Geçici Olarak Kapatmak

  İlk olarak Windows+R kombinasyonu ile Çalıştır penceresini açıyoruz ve net stop wuauserv yazıyoruz.

  yeniden başlatma uyarısını kapatmak

  Eğer yazım yanlışı yapmamışsak aşağıdaki gibi Windows Update hizmeti durduruluyor mesajı ile karşılacağız. Bu mesajla Windows Update hizmetimiz geçici olarak bilgisayarımız yeniden başlatılana kadar durdurulmuş olacaktır.

  yeniden başlatma uyarısını kapatmak
  Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


  YORUM BIRAKIN