Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?


Bilgisayarınızın sadece temel fonksiyonlarını yerine getirmesi için güvenli mod ile çalıştırmak gereklidir. Bu kapsamda bazen bilgisayarlar kendiliğinden güvenli moda açılırken bazen de sizler bu mod ile açabilirsiniz.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

F8 İle Güvenli Mod Açılışı

Bilgisayarınız açılırken Windows amblemini görmeden evvel F8 tuşuna basmanız durumunda da güvenli moda geçmek mümkün olacaktır. Ancak bazı bilgisayarlarda Windows amblemi görünmeden bilgisayarlar normal modda çalışmaya başlamaktadır. Bu nedenle de bilgisayarı yeniden başlatırken F8’e sık bir şekilde basılabilir.

Eğer bu yöntemle güvenli moda geçilemez ise bu durumda restart yapılabilir. Bu işlemi yaparken shift tuşuna basılması gerekmektedir. Bu şekilde yeniden başlatıldığında bilgisayarın açılış ekranında farklı seçenekler ortaya çıkacaktır. Bu seçenekler arasından Troubleshoot seçilmeli ve sonrasında Advanced Options ve Startup Settings seçenekleri seçilmeli ve ardından da restart tuşuna basılmalıdır. Bu aşamadan sonra da bilgisayar yeniden başlatılacaktır. Bilgisayar açılırken farklı seçenekler ortaya çıkacaktır. Bunlardan 4’e basarak safe yani güvenli mod ile başlatılması mümkün olacaktır.

Eğer her seferinde bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak istemiyorsanız bu durumda MSCONFIG aracını açabilir ve kalıcı ayar yapabilirsiniz. Açılan ekranda boot sekmesine girerek safe boot seçeneğini seçmelisiniz. Bu sayede bilgisayarınız her açıldığında güvenli modda açılacaktır. eğer bunu değiştirmek isterseniz yine aynı ekrandan bunu değiştirmeniz de mümkün olacaktır.

Bilgisayarlarınızda sıklıkla sorunlar yaşanıyor ve hatalar veriyorsa güvenli modda başlatmanız sizin ve bilgisayarınız için daha doğru olacaktır. Bizler de bilgisayar güvenli modda nasıl açılır sorusuna yazımızda cevap verdik. Buna rağmen yaşadığınız sorunları yazımıza yorum olarak yazabilirsiniz. Bu sayede en kısa süre içerisinde merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz. Ancak yukarıdaki alternatiflerden birisini deneyerek sizler de güvenli moda geçiş yapabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!