Wikipedia Giriş Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Giriş Yapılır?

Wikipedia Giriş Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Giriş Yapılır?


Wikipedia, kendi ifadesiyle ücretsiz çevrimiçi bir ansiklopedi. Yüzlerce dilde binlerce konu başlığı barındıran Wikipedia’ya Türkiye’den normal koşullarda giriş olanağı bulunmuyor. Buna karşın Wikipedia giriş tümüyle ulaşılamaz değil. Birkaç kolay adımla siteye girilebilir ve istenen bilgiler edinilebilir.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Wikipedia Giriş Önbellek Özelliği

Wikipedia’ya girebilmenin birkaç farklı yolu var. Bunlardan en kolayı ise, aradığınız terim belliyse onu Google üstünde aratmak. Örneğin “Ankara” sayfasına ulaşmak istiyorsanız Google’da Ankara yazıp aratabilirsiniz. Karşınıza Wikipedia’daki Ankara sayfası çıkmıyorsa, bu sefer Google’da “Ankara Wiki” veya “Ankara Wikipedia” gibi farklı kombinasyonları deneyerek arayabilirsiniz. Karşınıza aradığınız ilgili sayfa çıktığında ise, URL’nin sonunda bulunan, ucu aşağı dönük yeşil oka bir kez basmalısınız. Karşınızca “Önbellek” ifadesi çıkacaktır. Buna bastığınızda, görünüm orijinal olmasa bile içerik çıkacaktır. Normal sayfa hızına göre biraz daha yavaş açılacaktır.

Eğer aradığınız terim yabancı dildeyse yine bu taktiği deneyebilirsiniz; ancak bu kez sonuna aradığınıza dile dair ipucu da koymalısınız. Örneğin; “Ankara wiki deutsch” yazarsanız, Almanca olan Ankara sayfasını bulabilirsiniz.

Önbellekte gösterilenler, en güncel içerik değildir. Bir süre önce alınmış olan ekran görüntüsü gibi düşünülebilir. Buna rağmen işinize yarayacağını düşünüyoruz. Bu arada açmış olduğunuz sayfadaki bir linke tıklarsanız hedefe ulaşamazsınız. Onun yerine o linki sağ tıklayıp kopyaladıktan sonra yine Google’da aratmak ve çıkan sonuç için yine önbelleğe girmek gerekmektedir.

Sıfır Ekleme

Bir diğer seçenekse, ilk önerimizdekine göre stabil bir görünüm sunuyor. Ayrıca eski tarihli değil, güncel sonuçlar veriyor. Wikipedia’ya girmek için yine Google veya başka bir arama motorunda sorgulama yapıyorsunuz. Girmek istediğiniz sayfayı açıyorsunuz; ancak URL’de Wikipedia sözcüğünün başına “0” (sıfır) yazıp tekrar giriş komutu veriyorsunuz. Örneğin; “mutfak” sayfası için https://tr.wikipedia.org/wiki/Mutfak şeklindeki URL geçerli adrestir. Burada tr dil uzantısını gösterir. Hangi dil olursa olsun, onu değiştirmeden, takip eden noktanın ardından, yani “w” harfinden önce sıfır koyuyorsunuz: https://tr.0wikipedia.org/wiki/Mutfak İşte aradığınız sayfa…

URL adresine müdahale etmede zorluk yaşayanlar için kesinlikle en kolay yol önbellekteki sayfaya ulaşmak. Cep telefonlarında veya fare kullanımının zor olduğu durumlarda ya da bilgisayarla arası çok iyi olmayanlar için en makul seçenek bu. Diğer yandan URL’ye sıfır ekleyerek rahatlıkla Wikipedia’ya giriş yapılabiliyor ve daha güncel, daha okunabilir sayfalara erişim sağlanıyor.

Wikipedia giriş yöntemlerinden sıfır ekleme opsiyonu https://www.wikizero.com/ tarafından desteklenmekte olup bu adres üzerinden de aradığınız terimlerin wikipedia sayfasına ulaşabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!