Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?


Ev ya da iş yerlerinde kullanılan wifilerin şifrelerini değiştirmek için size bu yazımızda wifi şifresi değiştirme yolları hakkında açıklamalarda bulunacağız.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Yönetim Arayüzü

Modem ile dağıtılan kablosuz internet ağlarının şifresini değiştirebilmek için router arayüzüne girmek gereklidir. bu ise herhangi bir tarayıcı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Tarayıcıyı açtıktan sonra modeminizin türüne göre 192.168.2.1 ya da 192.168.1.1 adresine girmeniz gereklidir. burada oturum açtıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bazı modem türlerinde ise farklı IP adresleri söz konusu olabilmektedir. Bunlar için de yapmanız gereken Windows tuşu ile birlikte C’ye basarak açılan sayfaya cmd yazarak komut sayfasını açmak olacaktır. Komut satırı karşınıza çıktığında ise ipconfig yazdıktan sonra enter tuşuna basmalısınız. Bu aşamadan sonra default gateway yazan kısmın karşısında 192 ile başlayan bir numara yazacaktır. Bu numarayı kopyaladıktan sonra tarayıcınıza yazınız. Kopyalama işlemini yaptıktan sonra modeminizin arayüzüne ulaşacaksınız. Böylelikle şifre değiştirme ekranına ulaşabileceksiniz.

Wifi Şifre Sıfırlama

Wifi şifresi nasıl değiştirilir sorusuna yukarıda kısaca cevap verdik. Özet olarak bağlandığınız modemin IP numarası ile routerın arayüzüne bağlanmanız gereklidir. Ancak bir de şifre sıfırlama işlemi yapabilmeniz mümkündür. Bunu modeminizin arkasında yer alan reset tuşuna uzunca basarak yapabilirsiniz.

Telefon Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modeminizin wi-fi şifresini nasıl değiştireceğinizi yukarıda öğrendiniz. Bunun yanı sıra bir de telefonlarınızdaki wi-fi şifrelerinizi nasıl değiştireceğiniz konusuna değinelim. Bunun için telefonunuzun ayarlar kısmından wi-fi hotspot kısmına giriş yapınız. Burada wi-fi bağlantı noktasını ayarla seçeneğini göreceksiniz. Çıkan ekrandan hem wifi adını hem de şifresini değiştirip kaydedebilirsiniz. Böylelikle telefon wifi şifresi değiştirme işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız. Bu işlemi düzenli aralıklarla tekrarlamanızda fayda vardır. Aksi takdirde wifi şifrenizin kırılması ve internetinize başka cihazların erişim sağlaması söz konusu olabilir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!