Wifi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?

Wifi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?


İki telefon arasında dosya aktarımı yapmak isteyenler için bluetoothtan sonraki diğer seçenek wifi direct kullanımıdır. Mobil cihazların ilk kullanılmaya başlandığı günden beri iki telefon arasında fotoğraf, müzik, video gibi aktarımlar bluetooth kullanılarak yapılıyordu. Akıllı telefonların ortaya çıkması ile indirilen uygulamalar üzerinden aktarım yapılmaya başlanmıştır. Ancak pek kullanılmayan, avantalı bir seçenek daha vardır. wi-fi direct üzerinden de aktarma yapabilirsiniz.

[su_box title=”İlginizi Çekebilir” box_color=”#ff0600″] Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?
[/su_box]

Wi-Fi Direct Nedir?

İkisi de wifi istemci içeren cihazlar arasında dosya aktarımı wi-fi direct kullanılarak sağlanabilir. Bluetoothtan daha hızlı olan bu yöntem, uygulamalar gibi herhangi bir internet de harcamaz. WiFi P2P olarak da bilinen Wi-Fi Direct, sonradan dillere wi-fi direct olarak yerleşmiştir.

Wifi destekli olan iki cihaz arasında sağlanan kablosuz ağ üzerinden aktarma yapılır. Dosya aktarımı aynı bluetootha benzese de wifi temelli olarak aktarım sağlanıyor. Şimdilerde WiFi AC ve AD standartları da kullanılmaktadır. Bu şekilde dosya aktarımı çok daha hızlı gerçekleşiyor. Örneklemek gerekirse AC destekli 2 cihaz arasında 2 GB boyutundaki bir dosya yalnızca 1 dakikada aktarılacaktır. Bluetooth kullansaydınız bu aktarım saatlerce sürebilir.

Wi-fi Direct Nasıl Kullanılır?

Wifi direct ile dosya aktarma yapacaksanız ilk olarak her iki cihazın da aynı wifi ağına bağlı olmasını sağlayın. Daha sonra wifi ayarlarını açın ve wi-fi direct ağına bağlanın. Daha sonra cihazlardan birini diğerine bağlayarak eşleşme sağlayın. Eşleşme yapıldıysa dosya aktarımı yapılacaktır.

Paylaşmak istediğiniz dosyayı seçerek ‘paylaş’ diyin. Açılan seçenekler arasında bluettoth, Android beam, gmail gibi pek çok seçenek vardır. işte bunların içinden Wi-Fi Direct seçeneğini seçin. Bu özelliği Windows 8.1 ve Windows 10 da destekliyor. Bu şekilde hızlı bir şekilde wi-fi direct ile paylaşım yapma mümkündür.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN