Web Siteleri İçin Gelir Modelleri

Web Siteleri İçin Gelir Modelleri


   Bir web siteniz var ve üzerinden para kazanmak istiyorsanız bilmeniz ve belirlemeniz gereken bazı detaylar var. Öncelikle bir web sitesinin para kazandırabilmesi için sitenizin sıralamasının iyi durumda olması gerekmektedir. Bunun için SEO uyumlu bir web sitesine ihtiyacınız vardır. Ayrıca özgün içerik konusu da sizi yüksek sıralara taşıyacak bir başka detaydır. Web siteniz üzerinden gelir sağlamanın bir kaç yolu mevcuttur. Başlıca kullanılan 3 gelir modellerini inceleyeceğiz.

1- Google Adsense

            Birçok web sitesinin tercih ettiği bir model olan Adsense için öncelikle bir Adsense hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra Adsense hesabınızdan aldığınız kodu sitenize yerleştireceksiniz ve bir kaç gün bekledikten sonra Adsense’nin onaylamasıyla sitenizden gelir kazanmak için gereken ilk adımı atmış olacaksınız. Şimdi Adsense hesabınıza girerek reklam modellerinden bir veya bir kaç tanesinde doğru düzenlemeleri yaparak sitenizde eklemek istediğiniz kısımlara verilen kodları yapıştırmanız gerekiyor. Kodların yerleştirilmesi bittikten kısa bir süre sonra siteniz sizin için para kazanmaya başlayacaktır. Adsense, sitenize Google’a reklam veren firmaların reklamlarını yayınlamanızı sağlar. Sitenizde bulunan reklamlar görüntülenme ve tıklanma üzerinden fiyatlandırılır ve Adsense hesabınızda ki toplam tutar 200 TL’yi geçtikten sonra hesabınıza havaleniz yapılır.

2- Kendi İmkanlarınızla Reklam Almak

            Web site para kazanma modelleri içerisinde olan reklam satışı ile belirlediğiniz günlük, haftalık ve aylık ücretler karşılığında sitenizde reklam yayını yapabilirsiniz. Reklam verenleri bulmak için ilan açabilir ya da webmaster forumlarında başlıklar açarak kendinize müşteri bulabilirsiniz. Sitenize reklam alabilmek için sitenizin tıklama ve görüntüleme sayılarına hakim olmanız gerekmektedir.

3- Ürün Satarak Gelir Sağlamak

            Web siteniz belirli bir içeriğe sahip ve takipçilerinizin geneli belirli bir kategorideyse, bu kategoride ki insanların yapacağı alış verişlere uygun ürünler satabilirsiniz. Genel bir oyun bilgilendirme siteniz varsa bu oyun sitesi üzerinden PIN satabilirsiniz. Bu şekilde web sitenizden gelir elde edebilir kazancınızı arttırabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!