USB Bellekten Windows 10 Yükleme Nasıl Yapılır?

USB Bellekten Windows 10 Yükleme Nasıl Yapılır?


Windows 10’dan daha önceki sürümlere sahip olan kimseler USB bellekten Windows 10 yükleme işlemi yapabilir. Bu işlemin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntıları yazımızda sizlerle paylaşacağız. Ancak öncesinde bilgisayarınızda yer alan önemli belgelerinizi yedeklemenizde fayda bulunmaktadır.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Windows 10 Medya Aracı İndirme

Bilgisayarınızı Windows 10’a yükseltmek için öncelikle Windows 10 medya aracını indirmelisiniz. 32 bit ya da 64 bit olarak tercih edebileceğiniz sürümleri indirdikten sonra çalıştırınız. Uygulamayı açmayı başardığınızda sizlere başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluşturun seçeneği sunulacaktır. Bunu seçtikten sonra ise karşınıza dil, mimari ve sürüm konularında seçenekler çıkacaktır. Bunları da bilgisayarınızın mevcut durumuna uygun bir şekilde seçmeniz gerekiyor.

Bu aşamayı da tamamladıktan sonra medyayı USB belleğinize atmanız için size yine seçenek sunulacaktır. Yaklaşık olarak 3 GB kadar bir yer kaplayan bu medyayı USB belleğe atabilmek için en az 4 GB boyutunda bir belleğe sahip olmanız gereklidir. USB’ye atma seçeneğini seçtikten sonra yükleme işlemi başlayacak ve tamamlanınca da uyarı verilecektir.

Windows 10 Yükleme

USB belleğe Windows 10 medyasını yükledikten sonra yükseltmek istediğiniz bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS ayarlarına girin. Her bilgisayarda bu ayarlara girmek farklı yöntemlerle gerçekleştiğinden küçük bir araştırmayla bu konuyu öğrenebilirsiniz. Ardından Boot Settings kısmından 1st Boot Device kutusundan USB seçeneğini tercih ediniz. Sonrasında kaydet seçeneğini seçerek bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Yeniden başlatınca doğrudan Windows 10 yükseltme ekranı karşınıza çıkacak. Bu ekranda sizlerden Windows 10 lisans numarası istenilecek. Numarayı doğru bir şekilde girmeniz durumunda yükseltme yapabilirsiniz. Tüm aşamalar başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra sizler de yükseltme işlemlerini tamamlamış olacaksınız. Böylelikle bilgisayarınız artık Windows 10 işletme sistemine sahip olacaktır.

Windows 10 medya aracına https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!