Trafik Sigortasının Önemi

Trafik Sigortasının Önemi


Türkiye sınırlarında trafiğe çıkan tüm araç sahiplerinin trafik sigortasını yaptırması zorunludur. Hem şehir içi hem de şehirlerarası trafikte kullanılan araçlar ve alınan onca önleme karşın maalesef trafik kazaları da gerçekleşebiliyor. Üstelik Türkiye’de kaza oranlarının her geçen yıl arttığı da yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Bu noktada trafik sigortası için bir zorunluluk olmasıyla birlikte bir gereklilik olduğu da düşünülmelidir.

Her ne kadar bazı araç sahipleri prim ödemekten kaçındıkları için zorunlu trafik sigortasını yaptırmıyor olsa da aslında bir kaza durumunda oluşabilecek hasarlar düşünüldüğünde, prim ödemenin yani trafik sigortası yaptırmanın çok daha ekonomik olduğu anlaşılıyor. Kaza durumunda oluşabilecek maddi zararlar ya da bedeni zararların ortaya çıkardığı maliyet, trafik sigortasının çok önemli bir teminat olduğu gerçeğini de gün yüzüne çıkarıyor.

trafik sigortası

Trafik Sigortasının Avantajları

Bazı araç sürücüleri neden trafik sigortası yaptırılması gerektiğini düşünebilir. Bu noktada zorunlu trafik sigortasının araç sahiplerine hangi avantajları sunduğundan söz etmekte fayda olacaktır. Trafik sigortasının sunduğu avantajları, bir diğer deyişle faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kaza durumunda, teminat kapsamında olan maddi hasarlar trafik sigortası tarafından karşılanır.
 • Kaza durumunda teminat dahilinde olan bedeni zararların tedavi masraflarının tamamı ya da bir bölümü sigorta kapsamında SGK tarafından karşılanır.
 • Kaza nedeniyle üçüncü şahıslarda oluşabilecek maddi ve bedeni zararların maliyeti sigorta tarafından teminat altına alınır.
 • Kazaya sebebiyet veren kişi olunsa dahi hasar giderlerinin tamamı ya da bir bölümü trafik sigortası tarafından karşılanır.
 • Kazaya bağlı olarak gerçekleşen kişi başına vefat durumunda sigorta teminatları devreye girer.
 • Kazaya bağlı olarak kaza başına vefat durumunda sigorta teminatları devreye girer.
 • Kaza sonrasında oluşabilecek hukuki durumlarda avukatlık giderleri sigorta tarafından karşılanır.
 • Zorunlu trafik sigortası herhangi bir sigorta firması aracılığı ile kolaylıkla yaptırılabilir.
 • Tüm bu avantajlar, trafik sigortası yaptıran kişiler için geçerlidir. Dolayısıyla trafik sigortası olası bir kaza durumunda hem kazaya sebebiyet veren kişi hem de kazada hasar alan kişi açısından ciddi bir teminat oluyor. Tüm bunlarla beraber yaptırılması yasalar gereği de zorunlu olduğundan trafik sigortasının yaptırılmaması cezai durumu beraberinde getiriyor. Ben de bu konu ile ilgili merak ettiğim sorularımın cevabını Generali’nin internet sitesinde buldum. Faydalı bir site olduğunu düşündüğüm için sizlere de öneririm.
  Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!