Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri


Herkesin severek kullandığı akıllı telefonlardaki hafıza sorununu halletmek için telefon hafızası temizleme yapılmalıdır. Depolama alanı ne kadar yüksek olursa olsun daha fazla kullanılacağı için yetmeyecektir. Bu yüzden hafızayı temizleyerek alanı verimli kullanmak şarttır. Aksi takdirde en güzel anı fotoğraflayamayabilir, en sevdiğiniz müziğin indirmesi yarım kalabilir.

[su_box title=”İlginizi Çekebilir” box_color=”#ff0600″] Windows Disk Yazmaya Karşı Korumalı Sorunu ve Çözümü[/su_box]

Telefon hafızasını temizlemek için yapılması gereken temel şey, sık sık cihazı kontrol etmektir. Belirli periyotlarla dosyalarınızı düzenlemek, kullanmadığınız şeyleri silmek size hafıza sağlayacaktır. Nasıl ki evinizde temizlik yaparken fazlalıklardan kurtuluyorsanız, bunu telefonunuzda da yapmalısınız. Artık ihtiyacınız kalmayan, kullanmadığınız ya da çok yer kapladığını fark ettiğiniz dosyalardan kurtulmalısınız. Böylece en ihtiyacınız olduğu alanlarda ‘hafıza yok’ uyarısı ile büyük bir hayal kırıklığına uğramazsınız. Peki, hafıza temizliği nasıl yapılmalıdır?

Neler Yapmalı?

Haritalar hafızada çokça yer kaplar. Önbelleğe alınan haritaları silmeniz gerekir. Google Maps’te ana menüden çevrimdışı bölgeler kısmına girerek istediğiniz bölgeye dokunun ve silin. Otomatik silme ayarlayarak 30 günde bir haritaların silinmesini sağlayabilirsiniz.

Oynatma listeleri de ekstra hafıza kaplayanlardandır. Aslında hafızayı dolduran temel sorun video ve fotoğraflardır. Çünkü her kareden defalarca çekilir, videolar silinmeye kıyılamaz. Hele ki 4K video çekenlerdenseniz hafızanız kısa sürede dolacaktır. Gereksiz fotoğrafları silerek işe başlayın. Ancak silmek istemediğiniz çok sayıda fotoğraf varsa Google Photos ya da iCloud gibi uygulamalarda saklayın.

Sık sık dosya indiriyorsanız, kullandıktan sonra silmelisiniz. Tarayıcı geçmişinizi de sık sık silmelisiniz. Telefonlarda en çok yer tutanlardan biri de oyunlardır. Mobil oyun sayınız az olsa bile, kapladığı alan çok olduğu takdirde hafızanızı işgal eder. Bu yüzden oynamadığınız oyunları mutlaka silmelisiniz. Telefon hafızası temizleme yöntemleri ile kendinize çokça yer oluşturabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!