Sosyal Medya Hesabından Canlı Yayın Yapmak

Sosyal Medya Hesabından Canlı Yayın Yapmak


  Geçmiş yıllara göre günümüzde iletişim gelişerek bireysel olarak canlı yayın yapılabilecek düzeye gelmiştir. İnsanlar iletişimi mektup veya ev telefonları ile yapmakta iken günümüzde iletişim her an yanımızda bulunan cep telefonları ile sağlanmaktadır. İnternet üzerinden insanlar dünyanın öbür ucundaki haberlere anında ulaşabilmektedir. İnternet kullanan insan sayısı arttıkça isteklerde artmış ve bu nedenle uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalar eğlence, haber, iletişim gibi türlere göre ayrılmıştır.

             İnsanlar kullandıkları bu uygulamalar sayesinde hem eğlenceli vakitler geçirebilmekte hemde istediği an istediği bilgiye ulaşabilmekte veya düşüncelerini anında binlerce kişiyle paylaşa bilmektedir. Bu uygulamalar çocuklardan yaşlılara kadar her yaş grubuna ithaf etmektedir. Bu uygulamalar amaçlarına uygun kullanıldığında yararlı olmasına rağmen herkes ulaşabildiği ve yaş sınırı olmadığı için bu uygulamalar üzerinden izledikleri yayın küçük yaştaki çocukları olumsuz etkileyebilmektedir.
 

Canlı Yayın Popülerlik Kavramı

            Uygulamaları kullanan insanlar birbirlerini bu uygulamalar üzerinden takip edebilmekte ve sosyal iletişim organı kullanıcıları günün her anında istediği kullanıcıya ulaşabilmektedir. Binlerce hatta milyonlarca takipçisi olan insanlar fotoğraflarla, videolarla, yazılarla takipçilerine medya üzerinden ulaşabilmekte ve ekonomik bir gelir sağladığı için bu işi sürekli yapmaktadırlar. Takipçi sayısı çok olan kişiler popüler olmakta ve onu seyreden her yaş grubuna ulaşabilmektedir.
 

Canlı Yayın Zararlı Kullanımı

  Popülerliğin verdiği etkiyle yanlış şekilde kullanan insanlarda bulunmakta ve bun şahısları takip eden küçük yaş grupları onları örnek almakta ve olumsuz etkilenmektedir. Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklarımızı uygulama kullanımlarını sürekli takip etmeliyiz. Bu uygulamaların kullanımı amacından çıktığında mahremiyet olgusu zarar görmektedir. Böyle şahıslara prim verilmemelidir. 
 

Kullanım Çeşitleri Ve Ekonomisi

            Video, fotoğraf, haber, eğlence amaçlı yapılabilmektedir. Uygulamalarda hesap açan şahıslar takip ettikleri kişilere anında ulaşabilmekte yaptıkları programları, çektikleri videoları izleyebilmektedir. Milyonlarca kitleye hitap edilebilen bir yapı olmasından dolayı bu uygulamalar üzerinden reklamlar yapılmakta bu da başlı başına bir ekonomi sağlamaktadır. Ticari amaçlı kullanımlar yapılmakta bu uygulamalar sayesinde insanlar para kazanabilmektedir. Günümüzde azımsanmayacak bir kitle canlı yayınlar kazanç sağlamaktadır.
 
            Kullanıcılar bu uygulamalar üzerinden takipçilerine istediği anda istediği yerden canlı yapabilmektedir. Milyonlarca kişi istediği an izleyebilmekte bu da büyük firmaların bu kitlelere ulaşmak amacıyla reklam vermesini sağlamaktadır. Geçmiş yıllarda gazete, televizyon gibi kitle iletişim araçları üzerinden yapılan reklamlar artık her an yanımızda olan telefonlarımız üzerinden yapılmaktadır. Bunu bir kazanç yolu gören insanların sayısı gün geçtikçe artmakta bu uygulamalar sayesinde popüler olmaya çalışan insanların sayısı arttıkça kalite düşmekte olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!