Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?


Bilgisayarlarınızda aslında silmek istemediğiniz hayati derecede önem taşıyan ancak silinen dosyaları geri getirmek istiyorsanız muhakkak bir yazılım kullanmanız gereklidir.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Bilgisayarın Veri Kaydetme Mantığı

Bilgisayarlar verileri harddisk üzerine kaydetmektedir. Bir veriyi silmeye karar verdiğiniz zaman o verinin üzerine yeni şeyler yazılmaya başlamaktadır. Bu nedenle eski verilerinize ulaşmak zorlaşır. Ancak ne kadar erken müdahale edilirse o kadar kısa sürede verilere yeniden ulaşmak mümkün olacaktır.

Silinen dosyaları geri getirme programları ile verilerinizi yeniden kurtarmanız mümkün olabilir. Mümkün olabilir diyoruz zira bazı durumlarda bazı veriler bir daha geri getirilemiyor. Bu da harcadığınız pek çok emeğin ya da hatıraların boşa gitmesi anlamına gelebilir.

Hangi Programı Kullanmalıyım?

Piyasada ücretli ve ücretsiz çok sayıda geri getirme programı bulunuyor. Bunlardan pek çoğu ile başarılı sonuç elde edilebilir. Ancak çok daha derinlerde kalan silinen dosyaları kurtarmak için biraz daha kapsamlı bir program kullanmak gerekebilir.

Silinen Dosyaları Kurtaran Recuva Programı

Piyasada pek çok program olduğunu ifade ettik. Bunlardan en çok tercih edilen ve başarı sağlanan programlardan birisi Recuva programıdır. Bu programda hem otomatik hem de manuel olarak geri döndürme işlemleri yapılabiliyor.

Türkçe dil desteği bulunan bu programı ilk olarak kurmanız gerekiyor. Sonrasında ise sihirbaz ile tarama yapabilirsiniz. Tarama yaparken mümkün olduğunca dosyaların konumlarını doğru bir şekilde göstermelisiniz. Ayrıca aradığınız dosyanın bir resim mi ya da başka bir şey mi olduğunu belirlemeniz durumunda da başarı artacaktır.

Eğer sihirbaz ile yapılan taramadan istediğiniz başarıyı elde edemezseniz manuel olarak arama gerçekleştirebilirsiniz. Manuel arama ile daha detaylı bir arama gerçekleştirebilir ve geri kurtarma yapabilirsiniz. Yeşil olarak işaretlenen dosyalar kurtarabilecek dosyalar olarak görünecektir.

CCleaner’ın üretmiş olduğu Recuva programını https://www.ccleaner.com/recuva adresinden indirebilirsiniz. Programın ücretli versiyonunun yanında ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!