SANAL POS NEDİR?

SANAL POS NEDİR?


Son zamanlarda internetin hayatımızda büyük bir yer kaplaması ve e-ticaretin giderek artması ile çeşitli ödeme seçenekleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Sanal pos da bu yeni geliştirilen ödeme yöntemlerindendir. Adından da anlaşılabileceği gibi sanal pos, mağaza ve çeşitli yerlerde alışveriş yaparken kullanılan pos cihazlarının internet ortamındaki halidir. Sanal pos da tıpkı fiziki pos cihazları gibi görev görmektedir, alışveriş esnasında kartları bir cihazdan geçirmeden sadece bilgileri yükleyerek işlem sürecini tamamlamaktadır.

E-ticaret firmaları ve online alışveriş dünya olduğu kadar ülkemizde de giderek artış göstermektedir. Birçok kişi kredi ve banka kartı kullandığı için bu yöntem e-ticaret firmalarının olmazsa olmazıdır. Bu nedenle e-ticarette en çok kullanılan ödeme şekli kullanım kolaylığı ve pratikliği ile sanal postur.

Sanal Pos Yöntemi ile Ödeme Adımları Nasıl Gerçekleşir?

Sanal pos yöntemi ile ödeme alan e-ticaret sitelerinde ödeme bilgilerinden önce teslimat bilgileri ve iletişim bilgileri istenmektedir. Bu işlemin akabinde müşterinin faturası adresi ve fatura bilgileri talep edilmektedir. Daha sonra ödeme aşamasına geçilmektedir. Ödeme aşamasında müşterileri kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini siteye girmeleri gerekmektedir. Bu bilgiler sanal posun ait olduğu bankaya gönderilir ve işlem için onay alınır. Onay alındıktan sonra ise müşterinin anlaşmalı olduğu bankadan ücret tahsil edilir ve sanal pos ile ödeme süreci sonlandırılmış olur.

Sanal Pos Nasıl Alınır?

E-ticaret firmalarının sanal pos alırken izlemeleri gereken birkaç yol vardır. Öncelikle ülkemizde bulunan e-ticaret firmalarının sanal pos ödeme yönteminden faydalanabilmeleri için bankalar ya da BDDK tarafından onaylı kuruluşlardan başvuru yapmaları gerekmektedir. E-ticaret firmalarının bu banka ya da kuruluşlara başvuruda bulunabilmesi için sitelerinde satılacak ürünlerin bulunması, Üyelik Sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmeleri, İade ve İptal Şartları gibi sözleşme ve bilgilerin yer alması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan belirli bir süre sonra başvuru onaylanır ve banka firmalara bilgiler yollar ve bu bilgiler sanal pos modülü ile entegre bir şekilde çalışmaya başlar.

Sanal Pos Güvenli Mi?

E-ticaret firmalarının Sanal POS yöntemi ile ödeme alabilmesi için alması gereken güvenlik önlemleri vardır. Bu güvenlik yöntemleri uygulanmadan bankalar firmalara sanal pos yöntemi için izin vermemektedir, böylece kullanıcılar sadece güvenilir web sitelerden alışveriş yaparlar. Kullanıcıların ise bilgisayarlarında bulunan güvenlik yazılımlarını devamlı güncellemeleri ve online alışveriş esnasında sitelerin SSL sertifikasını kontrol etmeleri gerekmektedir. Böylelikle her iki tarafında güvenliği sağlanmış olacaktır.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!