Alışveriş Sepeti Örneği PHP

Alışveriş Sepeti Örneği PHP


E-ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte sitelerin altyapıları da gelişmeye başladı. Kullanıcılarına zengin detaylar sunan e-ticaret siteleri, kullanıcılarına işlevsel özellikler sunarken göze hitap edecek uygulamalarda geliştiriyorlar. Bu uygulamalardan biri de alışveriş sepeti (shopping cart) yazılımlarıdır. Aslında basit bir mantığa sahip olan alışveriş sepeti, kullanıcıların talep ettiği ürünleri alacaklar listesine eklemesinden ibarettir. Fakat bu uygulamaların işlevselliği öyle bir artırıldı ki sepet üzerinden adet ve ürüne ait çeşitli opsiyonlar seçilebilir hale geliyor.

İhtiyacım üzerine bir alışveriş sepeti scriptine ihtiyacım vardı. Basit bir script olmasını istediğimden internet bulmak bir hayli zor oldu. Bulduğum scriptler, herkesin bildiği Opencart, Cubecart, Magento vb. yazılımlardı. Benim ihtiyacım olan sadece ürün ekleme çıkarma yapabileceğim basit bir PHP betiğiydi. Sonunda böyle bir script bularak onu geliştirmeye başladım. Bu arama süreci zorlu geçtiği için ihtiyacı olanlar için scripti burada paylaşacağım.

Basit Alışveriş Sepeti

Scriptin adı “Simple PHP Shopping Cart using Sessions” isminden de anlaşılabileceği gibi basit bir alışveriş sepeti uygulamasıydı. Üstelik cookie yerine sessions kullanıyordu. Ürün ekleme, çıkarma, miktar değiştirme gibi işlemlerin ardından sipariş işlemi tamamlanıyor. Veritabanı olarak MySQL kullanan script, 7 dosyadan meydana geliyor. Geliştiricinin hazırladığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=ILTEfgeAU9s”]

Scriptin geliştiricisi CodexWorld olup scripti http://www.codexworld.com/simple-php-shopping-cart-using-sessions/ adresinden indirebilir, geliştiricinin sitesinden ve bu yazının yorumlarından destek talebinde bulunabilirsiniz.

[su_note note_color=”#c5bdf2″]UYARI: Simple PHP Shopping Cart, PHP5 ve üzeri sürümlerde çalışmaktadır.[/su_note]
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!