Online Müzik Arama Motorları

Online Müzik Arama Motorları


İnternet limitlerinin artmasına paralel olarak kullanıcılar artık bilgisayarlarına müzik indirmek yerine online dinlemeyi tercih ediyorlar. Bu hem bilgisayarımızda harddisk alanı işgal etmeyip arama karmaşasına son veriyor hem de dinlemek istediğimiz müziğin sadece ismini yazarak ulaşmamıza imkan sağlıyor. Bu tür sitelerin temel olarak çalışma mantığı bazı video ve müzik sitelerini tarayarak aramanızla eşleşen sonuçları size listelemektir. Bu alanda önde gelen siteler başında Grooveshark, Fizy ve bu sitelere nazaran yeni bir girişim olan Meloody geliyor. Bu siteleri ve kullanıcılara sundukları hizmetleri inceleyelim.

Fizy.com : Bir Türk girişimi olan fizy.com, Türkiye’de tüm müzikseverlerin bildiği adreslerden biridir. Telif hakları yüzünden bir dönem kapalı olmasına karşın Turkcell ortaklığı ile şu an hizmet vermeye devam etmektedir. Sitede müzik aramak ve dinlemek ücretsiz olarak sunulmaktadır. Fakat üye olarak bu hizmeti kullanırsanız kendi listelerinizi oluşturma imakanına sahip oluyorsunuz. Bu seçeneklerin yanısıra mood özelliği sayesinde nostaljik, sakin, hareketli, melankolik, mutlu, karmaşık müzik tarzlarını karışık olarak dinleyebiliyorsunuz. Fizy, müzik arama motorunun yanında kullanıcılarına klip arama seçeneği de sunuyor. Türkçenin de içinde bulunduğu 30 dil seçeneği sunan fizy.com, dinlediğiniz şarkıları last.fm, twitter, friendfeed ve rss okuyucularda otomatik olarak paylaşmanıza imkan sağlıyor.Meloody.net : Meloody.net tıpkı fizy gibi bir Türk girişimi olarak karşımıza çıkan ücretsiz bir müzik arama motorudur. Sade ve kullanışlı bir tasarıma sahip olan Meloody, kullanıcılarını “Türkiye’nin en kaliteli müzik arama motoruna hoşgeldiz!” sloganı ile karşılıyor. Siteye girdiğinizde sağ üst kısımda bulunan arama formuna dinlemek istediğiniz müziğin adını ya da sanatçının adını yazmanız yeterlidir. Eşleşen şarkılar ekrana gelecektir. Dinlemek istediğinize tıklayarak şarkıyı dinleyebilir aynı zamanda sanatçının diğer şarkılarını da görebilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dil seçeneğine sahip olan sitede en çok dinlenen Top 20 Şarkıya ulaşabilirsiniz.

grooveshark.com : grooveshark.com müzik arama motoru olarak karşımıza çıkan ilk sitelerden biri olma özelliği gösteriyor. Türkçe’nin de içinde bulunduğu 30 dil seçeneği sunan site ücretsiz olarak kullanıcılarına müzik arama ve dinleme imkanı sunuyor. Kendi müziklerinizi yükleyip, listeler oluşturabileceğiniz sitede ayrıca diğer kullanıcıların müzik listelerine, videolara, popüler şarkılara ve çeşitli müzik tarzlarından oluşan istasyonlara ulaşabilirsiniz. Apple, Adnroid, Blackberry, Nokia, Hp WebOs cihazlara yükleyeceğiniz uygulamalar ile grooveshark her an yaznınızda olacak. Bunun yanısıra bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz bir masaüstü yazılımını da grooveshark kullanıcılarına sunuyor.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN