Müşteri Sadakati Beklemek Yerine Dijital Medya Kanallarını Değerlendirme Vakti

Müşteri Sadakati Beklemek Yerine Dijital Medya Kanallarını Değerlendirme Vakti


Geçenlerde Google adwords eğitimlerindeydim. Müşteri sadakati hakkında konuşuyoruz. Benim mesleğimden dolayı konu hakkında biraz gözlemim varsa da eğitmenin gelecek birkaç yıl içinde müşteriyi elde tutmanın neredeyse imkansız olacağı gerçeğiyle yüzleştirmesi çok da hoşuma gitmedi. Hayır, öyle ajanslarda filan değil, kendi restoranımın başındayım. Sadece 15 yıllık emeğimi iki günlük iş yerleri gibi kapatmak istemiyorum. İnterneti hala kullanmayan firmaları da anlamıyorum. Madem böyle bir deniz var, leb-i derya neden pastadan payımızı almayalım. Üstelik de devir reklam devri iken. Evet, olay yemek yedirtmek ama o kadar basit değil. Bundan 10 yıl önce gelen müşteri de yemek yemek için geliyor şimdiki de.

Sorun şu ki eskiden gelen müşteriyi mekanda hiçbir şey yapmadan tutmak mümkündü. Yemekler güzelse müşteri zaten sadakatini de koruyordu. Genellikle de insanlar kısa sürelerde saatlerce mekan aramak yerine aynı yeri tercih ediyorlardı. Şimdi böyle bir durum yok tabi. Her gelen müşterinin milyon tane seçeneği var, elinin altında interneti var. Malum her gün bir şeyler çıkıyor ve yeniliklere kapalı olan da kaybediyor.
Geçen bir arkadaşım sordu, her gün senden bir davet geliyor diye. Eskiden gelen müşteri arkadaşımın tavsiyesi ile geldim ya da geçerken gördüm derken, şimdi şu uygulamada gördüm diyorsa bunu değerlendirmek lazım. Birkaç tane adını çok duysak da artık sadece gelenek haline dönmüş fakat işlevini yitirmiş yer bildirimi uygulamalarından bahsetmiyorum. Gerçekten mekanı tanıtacak, sadece yakındakileri değil, birkaç saat uzaklıktaki mekanları da listeleyebilecek uygulamalar bizim için önemli.

Burada önemli nokta sizi arayan kişiyi size getirecek ve sizin öne çıkmak istediğiniz yönlerinizle gösterecek uygulamalar. Bunlardan en yeni favorimse bugünlerde yellowpages.com.tr Çok beğenmemin nedeni ise hem firmayı eklemesi kolay, elli tane işlem vs. gerekmiyor. Hem de müşterinin kullanımında bir sürü kolaylık sunuyor. Mekanları istediğiniz şekilde sıralıyor, kategorize ediyor. Yurt içi ve yurt dışı aramalarında bulunmanızı kolaylaştırıyor. Firma eklemek de çok kolay.Dilerseniz firmanızı bu linkten ekleyebilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!