Medya Planlama Ajansı Seçimi Nasıl Olmalı?

Medya Planlama Ajansı Seçimi Nasıl Olmalı?


Medya planlama; reklam ve pazarlama dünyasının olmazsa olmazlarından birisidir. Takdir edersiniz ki, ürün ve hizmet satmak isteyen markaların vakit kaybetmeden reklam ve pazarlama faaliyetlerine başvurması gerekir. Bu noktada, işini doğru şekilde yapabilen reklam ajansı ile çalışılmalıdır. Bu sayede, ortaya etkili bir mesaj içeren reklam çıkar. Ancak, söz konusu reklamın hangi medya mecraları aracılığıyla hedef kitleyle buluşturulacağı son derece önemlidir.

Medya planlama; reklamın hangi medya kanalları kullanılarak hedef kitleye iletileceğini belirleyen bir süreç olarak tanımlanabilir. Markaların ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde tanıtabilmeleri adına medya planlama sürecine ihtiyaç duymaları söz konusudur. Bu noktada, iyi bir medya planlama ajansı ile çalışılmalıdır.

Medya Planlamanın Avantajları Nelerdir?

Medya planlama; sıradan bir ürünü piyasaya ve alıcıya olabilecek en iyi şekilde pazarlamak adına gereklidir. Medya; 2020’li yılların olmazsa olmazları arasında bulunur. Akla gelebilecek her işin hedef kitleyle buluşturulması noktasında medyadan yararlanılmalıdır. Medya planlama; hedef kitleye ulaşılması noktasında profesyonel bir bakış açısı sağlar. Ayrıca, pazarlama adına doğru veriler sunması da söz konusudur. Ancak, medya planlamadan tam olarak faydalanabilmek adına ilk olarak medya planlama stratejisi belirlenmelidir. Medya planlamanın sahip olduğu avantajlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Her markanın dijital ortamda yer alması bir gereklilikten ziyade zorunluluktur. Bu noktada, firmanın dijital ortamdaki varlığını analiz etmek adına medya planlamadan yararlanılır.
  • Markalar; büyüklüğünden bağımsız olarak reklam ve pazarlama faaliyetlerine düşük bir bütçe ayırırlar. Söz konusu bütçenin verimli bir şekilde kullanılması gereklidir. Medya planlama; doğru bir strateji belirlendiği takdirde optimum bütçeyle hedef kitleye ulaşılmasını mümkün kılar.
  • Takdir edersiniz ki, her sektörde sayısı bilinmeyecek kadar çok marka vardır. Tüketiciler; başarısız faaliyetler yürüten markaları fark ederler. Bu tür markalardan ürün ve hizmet almayı tercih etmezler. Ancak, medya planlama; tüketicilerde marka bağlılığı oluşturacak kadar başarılı bir çalışma sürecini temsil eder.
  • Medya planlama sürecinde tahmin edebileceğiniz üzere medya planlama ajansı ile çalışılır. Bu tür ajanslar; uzman stratejileri ile hedef kitleye en kısa sürede erişilmesini mümkün kılar.

Medya Planlama Ajansı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Reklam ve pazarlama sektörünün yaygınlaşmasıyla beraber medya planlama alanında faaliyet gösteren ajansların sayısı artmıştır. Fakat, iyi bir medya planlama ajansı ile çalışılmadığı takdirde reklam için verilen tüm emekler boşa gider. Bu noktada, ajans seçiminde aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Her şeyden önce, ajansın referanslarına bakılmalıdır. Geçmişte başarılı işlere imza atmış ve iş örneklerini potansiyel müşterilerine sunan bir ajans tercih edilmelidir.
  • Ajansın ekibinin niteliği dikkate alınmalıdır. Bünyesinde her birisi alanında uzman, deneyimli ve başarılı kişiler barındıran bir ajans öne çıkmalıdır.
  • Medya planlama ajansı; tutarlı fiyat politikasıyla dikkat çekmelidir. Hizmetin başında vaat edilen fiyatı iş bittikten sonra değiştirmelidir.Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN