jQuery ile Dosya Yükleme

jQuery ile Dosya Yükleme


jQuery’nin giderek kullanımının artmasından dolayı jQuery kullanılarak bir çok uygulama hazırlanmaya başladı. Bu uygulamalar web sayfamıza işlevsellik kazandırmanın yanında görsellik de sağlıyor.

İnternet siteleri üzerinde artık dosya yükleme (file upload) yaygın bir hale gelmeye başladı. Html üzerinde hazırlanan yükleme panelleri artık hem görsellikten uzak hem de kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor. jQuery ile zenginleştirilmiş yükleme seçenekleri görsel açıdan daha iyi görünmektedir.

jQuery ile yükleme yapmak için hazırlanmış olan örnek uygulamayı sitenize entegre edebilirsiniz. jQuery Fiel Upload ile masaüstündeki resimlerinizi tutup yükleme alanına sürükleyerek yükleme yapabileceğiniz gibi dosya seçerek de yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz dosyaların ön izleme resimlerini görebilir, silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yükleme esnasında karşımıza çıkan yükleme barı sayesinde upload işleminin hangi yüzdelik dilim içerisinde olduğunu görebiliriz.PHP, Python, Ruby on Rails, Java gibi platformlarda Html form etiketiyle kullanılabilen uygulama Chrome 7+, Safari 5+, Firefox 3.6+, Opera 10.6+, IE 6+ tarayıcılarında sorunsuz çalışabiliyor.

Uygulamanın demosuna http://blueimp.github.com/jQuery-File-Upload/ adresinden ulaşabilir https://github.com/blueimp/jQuery-File-Upload/downloads adresinden indirebilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN