Jailbreak Nedir? Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbreak Nedir? Jailbreak Nasıl Yapılır?


Apple tarafından işlem yapmaya izin verilmeye dosyalara erişim için Jailbreak yapılır. Fark ettiğiniz üzere cihazdaki korumayı delmeye yönelik, resmi olmayan bir işlemdir. Ancak bu şekilde AppStore’da olmayan pek çok uygulamayı indirmek mümkündür. Bir nevi cihazınızı sınırsız kullanıma açarsınız. Var olandan daha fazla kapasite ile cihazı kullanmak mümkün olacaktır. İşte bu sebeplerle kullanıcılar Jailbreak yapmaya ilgi gösteriyor.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Bu işlem yapmak Apple tarafından kullanım ihlali olarak görülse de yasal bir işlemdir. Ancak cihazın garanti kapsamından çıkma riskini göze almanız gerekiyor. Bu sebeple garanti süresi dolan cihazlarda yapmak sıfır risk anlamına geliyor. Ancak güvenlik noktasında sorunlar halen gündemde olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Jailbreak nedir öğrendiğinize göre yapıp yapmama konusunda kararınızı vermelisiniz. Şunu bilmeniz gerekir ki cihazınız yeniden başladığı zaman her seferinde uygulamayı yeniden çalıştırmanız gerekir. Eğer kararınız olumlu ise Jailbreak nasıl yapılır onu anlatalım.

Pangu Downloads sayfasını açarak Pangu jailbreak.ipa dosyasını indirin.  Jailbreak yapacağınız Apple cihazınızı USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda Cydia Impactor yazılımını açın ve indirdiğiniz dosyayı buraya sürükleyin. Bu işlem sırasında ‘Apple Developer Warning’ yazısı görürseniz OK diyerek geçin. Sonrasında sizden Apple ID istenecektir. Kendinizin ya da oluşturduğunuz bir başka Apple ID’yi girerek devam edin. ID ve parolayı girdikten sonra yine OK diyin. Bunu yaparak .ipa dosyasını ücretsiz Apple geliştirici sertifikasıyla imzalamış olursunuz.

Şimdi Cydia Impactor tarafından cihaza Pangu jailbreak uygulamasını yüklenecektir. Birkaç dakika süren işlemden sonra çıkan mesaja ‘Allow’ diyin. Artık uygulama yüklenmiştir. Ayarlar > Genel > Cihaz Yönetimi şeklinde ilerleyin ve geliştirici profilinde az önce girdiğiniz Apple ID’sini görün. Bunu seçerek ‘Trust’ diyin. Artık giriş ekranına dönerek Pangu uygulamasını çalıştırabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!