iPhone DFU Nedir? DFU Moduna Nasıl Geçilir?

iPhone  DFU Nedir? DFU Moduna Nasıl Geçilir?


iPhone DFU tuşu ile cihazınızda güç ve ana ekran tuşu ile yazılım güncellemesi yapabilirsiniz. Böylece kilitlenen cihazınızı yeniden döndürmeniz mümkün olur.

DFU Nedir?

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde bunu sağlamak için yeni bir Home tuşu kullanılmıştır. İlk çıkan modelden beri mekanik tuş kullanılıyordu. Şimdi ise dijital bir tuş kullanılıyor.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Bu tuşta taptik titreşim motoru kullanıldığı için basma hissi verse de dokunmatiktir. İşte bu tuşun değişmesi beraberinde bir yeniliği daha getirdi ve DFU moda geçiş yöntemi değiştirildi. Açılımı Device Firmware Upgrade olan DFU ile başka değişikler yapılmıştır.

Daha önceki iPhone’larda cihazınız kilitlenirse ya da yazılımdan kaynaklı bir sorunla karşılaşırsanız düzeltebiliyordu. Ana ekran ve güç tuşuna birlikte basarak cihaz DFU moduna sokuluyordu. Bu modda iken iTunes üzerinden sistem geri yükleme yapılıyor ve cihaz geri dönüyordu. Yani DFU için bir acil durum modu denilebilir.

DFU Moduna Nasıl Geçilir?

Apple tarafından tuşlarda yapılan değişiklikle birlikte DFU moduna geçmek de değişti. Ana ekranda mekanik değil, dokunmatik tuş kullanılması ile bu komutu vermek de değişti.

iPhone 7 DFU moduna nasıl geçilir diyorsanız ilk olarak telefonunuzu kapatın ve iTunes açıkken Lightning kablosu kullanarak bilgisayara bağlanın. Sağ tarafta bulunan güç tuşuna en az 3saniye kadar basın. Gç tuşu ile aynı anda sol tarafta bulunan ses kısma tuşuna 10 saniye kadar basın. Yani cihazı elinizde sıkıca tutun ve iki taraftan aynı anda basın. Böylece Tunes’ten ilgili sayfa açılacaktır. Bu ekranı görünce düğmelere basmayı bırakabilirsiniz. Eğer çok uzun basarsanız cihaz kapanacağı için modan çıkar. İstenilen sürede basmanız halinde cihazınızda yazılım güncellemesi yapılacak ve yeniden açılarak çalışmaya devam edecektir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!