İnternet Hızını Ölçen Siteler

İnternet Hızını Ölçen Siteler


İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artık daha yüksek hızlarda internet erişimine sahip olabiliyoruz. Ülkemizde hizmet veren internet servis sağlayıcılar, internet altyapısını geliştirmelerine paralel olarak kullanıcılarına yüksek hızda internet hizmeti sunuyorlar. Fakat teknik problemler ya da bilgisayarımız kaynaklı sorunlarda bazen internet hızımızda düşmeler meydana gelebilir. Mevcut internet hızımızı ölçmek için bilgisayarımıza kurabileceğimiz programların yanı sıra bu hizmeti online veren internet siteleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda internet hızının ölçümüne imkan sunan internet sitelerini inceleyeceğiz.

(*) İnternet hızınızı ölçerken bilgisayarınızda herhangi bir şekilde upload-download işlemi olmamalıdır.

1-) TTNet Hız Testi

Türkiye’de hizmet veren internet servis sağlayıcısı olan TTNet üzerinden de internet hız ölçümü gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için siteye girdiğinizde ilk olarak size sahip olduğunuz internet paketinin hız aralığını soruyor. Seçiminizi yaptıktan sonra hız ölçümünüzün doğru olabilmesi için size uymanız gereken tavsiyelerde bulunuluyor. Tavsiyeleri dikkatlice okuyup uyguladıktan sonra evet linkine tıkladığınızda sizi hangi sunucu ile aranızdaki hız ölçümü yapmak istediğiniz harita üzerinde soruluyor. İstediğiniz sunucuyu seçtikten sonra hız ölçümü başlıyor. Hız testi tamamlandıktan sonra aynı sayfa üzerinde sonuçlar ekrana geliyor.

2-) Hizinitestet.com

Türkçe arayüze sahip olan hizinitestet.com üzerinden internet hızınızı ölçmek istediğinizde sizi bir uyarı karşılıyor. Bu uyarı, internet hızınızın doğru sonuçlar vermesi için gereken adımları listeliyor. Bu adımları dikkatli bir şekilde okuyup uyguladıktan sonra evet seçeneğini teyit ederek hız ölçümünüz başlıyor. Mantık olarak diğer sitelerle aynı olan hizinitestet.com, hız ölçümü için bilgisayarınızda geçici bir upload-download işlemi uyguluyor. Bunun sonucunda hızınızı ölçerek size gösteriyor. Site üzerinden ayrıca kullandığınız internet hızı ile film, oyun, uygulama vb. içerikleri indirme süresi hakkında bilgi veriliyor.

3-) Speedtest.net

İnternet hızı ölçümünde önde gelen sitelerden biri olan speedtest.net seçtiğiniz lokasyon ile bulunduğunuz yer arasında indirme-yükleme işlemi yaparak internet hızınızı ölçüyor. Bunun yanında bu lokasyon ile aranızdaki ping sürenizi öğrenebilirsiniz. Harita üzerinden istediğiniz lokasyonu seçebileceğiniz gibi bulunduğunuz noktaya yakın bir yeri seçerek kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Test sonucu çıkan download-upload hızınız bir grafik ile gösterilecektir.4-) CNet Bandwidth Meter Online Speed Test

Online olarak internet hızınızı ölçebileceğiniz sitelerden biri de CNet’in Bandwidth Meter Online Speed Test adıyla sunduğu hizmettir. Siteye girdiğinizde size bulunduğunuz yer olarak ev, iş, okul, diğer seçenekleri sunuluyor. Uygun olan seçimi işaretledikten sonra internet hızınızın ölçümü başlıyor.

5-) Speed.io

Speed.io, flash ile hazırlanmış bir arayüze sahip bulunuyor. Siteye girdiğimizde karşımıza çıkan ekranda internet servis sağlayıcımız, kullandığımız tarayıcı ve ip bilgilerimiz yer alıyor. “Start Speedtest” butonuna tıkladığımızda internet hızımızın ölçümüne başlanıyor. Ölçüm tamamlandığında bizi sonuç sayfasına yönlendiriyor. Sonuç sayfasında indirme-yükleme hızımız, ping süremiz, bağlantı sayısı gibi bilgilere erişebiliyoruz.

6-) Speakeasy Speedtest

Speakeasy Speedtest, üzerinden ölçüm yapmak istediğinizde ilk olarak lokasyon seçmeniz gerekiyor. Lokasyon seçiminizin ardından indirme ve yükleme hızınız hesaplanıyor. Sonuç olarak size download ve upload hızınızı göstermesinin yanında saniyede indirebileceğiniz veri miktarını gösteriyor.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN