İhtiyaç Haritası Sosyal Sorumluk Projesi

İhtiyaç Haritası Sosyal Sorumluk Projesi


İhtiyaç Haritası adlı proje, farklı konumlardaki kişi ile kurumların ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçların giderilmesi husunda bir nevi aracılık yapan bir sosyal sorumluluk projesidir. Projenin temel amacı, bireylerin katılımıyla oluşan ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve bu ihtiyacı giderebilecek gönüllüleri sistemli bir şekilde bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu dev projenin arkasında ise oyuncu Mert FIRAT bulunuyor.

Mert FIRAT

Projenin işleyişini incelediğimizde temel olarak 3 kısımdan meydana geliyor;

İhtiyaç Gir

Bu bölümünde mahalle ve kent tabanlı olarak adres bilgilerinizi ve sağlık, eğitim vb. unsurlarda ihtiyacınızı girebiliyorsunuz. Daha sonra talebiniz site editörleri tarafından inceleniyor ve uygun görülmesi halinde sitede harita üzerinde gösteriliyor.

Destek Ol

Bu bölümünde ise yardımda bulunabileceğiniz çeşitli ihtiyaçları yine adres temelleri olarak girebiliyorsunuz. İnceleme sonrasında uygun görülmesi halinde harita üzerinde desteğiniz yerini alıyor.

Gönüllü Ol

Bu kısımda ihtiyaçların karşılanmasının koordinasyon sürecinde yardımcı olabiliyorsunuz. Üyelik süreci sonrası tarafınıza bir profil oluşturuluyor ve çalışmalarda aktif olarak görev alabiliyorsunuz.İhtiyaç Haritası Hangi Konularda Desteği Kabul Ediyor?

İhtiyaç Haritası projesini incelediğimizde kişisel ihtiyaçların giderilmesi konusunda bazı önlemler alındığı görülüyor. Bu hususta direk para talepleri, burs, iş istekleri, kişisel eşya talepleri ve gıda yardımı talepleri kabul edilmiyor. Kabul edilen talepler arasında okullara yönelik istekler (spor aletleri, kitap, eğitim materyalleri ve sarf malzemeleri), sokak hayvanlarına yönelik ihtiyaçlar, giyim eşyası, engelli bireylere yönelik talepler ve özel ders gibi ihtiyaçlar projede değerlendirmeye alınıyor.

Siteye girdiğinizde karşınıza bir harita çıkıyor. Bu harita üzerinde ihtiyaçları ve destek taleplerini lokasyon olarak görebiliyorsunuz. Aynı zamanda arama formunu kullanarak ihtiyaç ya da destek talebini lokasyon ve kategoriye göre aratabiliyorsunuz.

İhtiyaç Haritası

İhtiyaç Haritası sosyal sorumluluk projesine http://ihtiyacharitasi.org/ adresinden ulaşabilir, merak ettiğiniz konular hakkında info@ihtiyacharitasi.org adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!