Half-Life Alyx’i Monster Oyun Bilgisayarı ile Deneyimlemeye Ne Dersiniz?

Half-Life Alyx’i Monster Oyun Bilgisayarı ile Deneyimlemeye Ne Dersiniz?


FPS dünyasında bir çağ kapanıp bir çağ açılmak üzere. Valve’ın 21 Kasım 2019’da duyurduğu ve yalnızca VR setleriyle deneyimleyebileceğiniz şekilde hazırlanan Half-Life: Alyx, Mart 2020’de karşınızda olacak. 3DMark ile tanıtımı yapılan yeni görüntü iyileştirme ve performans yükseltme teknolojisi Variable-Rate Shading’in ikinci kademesi de devreye girmişken bu oyunu, yeni nesil NVIDIA ekran kartlı oyun bilgisayarı modelleriyle keyifle oynayabileceksiniz. Evet, tanıtım videosundaki harika görsellerin gerektirdiği yüksek grafik işlem gücüne rağmen…

Sahneyi Boşaltalım, Oyun Dünyasının Kralı Geri Dönüyor

Yıllardan beri oyun dünyasının dijital veya basılı medya ayağındaki oluşumlar, bazen ilgi çekmek için bazense dedikodulardan hareketle Half-Life 3 haberleri yayınlayıp durdular. Gaming laptop kullanıcıları da bu haberleri dikkate alarak belirli bir beklentiye girip yeni oyunun yolunu gözlemeye başladılar. Ama her defasında üzülen, büyük hevesle Half-Life 3 bekleyen oyuncu kitlesi oldu. Oyun yayınları, aldıkları ekstra Half-Life 3 tıklarından memnun kalarak bir sonraki Half-Life 3 balonunu uçurmak üzere köşelerine çekildiler.

Bu anlatım sonrasında Half-Life: Alyx’in, merakla beklenen Half-Life Episode 3 ya da Half-Life 3 olduğunu düşünmeyin tabii. Oyun, adından da anlaşılacağı üzere, Half-Life 2 ile tanıştığımız Alyx adlı kadın karakterin, Half-Life ve Half-Life 2 arasında yaşadıklarına odaklanan, uzun soluklu bir yapım olacak. Yani Episode 2’nin ardından yaşananlarla ve yaşanacaklarla ilgili olarak hâlâ belirsizliğini koruyan yığınla nokta var. Yine de Valve’ın yeniden işin mutfağına girmiş olması, son derece memnuniyet verici. Zira oyun dünyasının geneli, Valve’ın artık Half-Life serisinden elini eteğini tamamen çektiğini düşünüyordu.

 

Monster Tulpar

Can Sıkan Sistem Gereksinimlerinin Çözümü: Gaming Notebook

Half-Life 2’nin ve ardından çıkan paketlerin üzerinden hatırı sayılır bir süre geçti ve Valve’ın, doğrudan doğruya VR odaklı yayınlayacağı yeni Half-Life oyununu, Source oyun motoruyla hazırlaması düşünülemezdi. Yeni yapım, Source 2 oyun motoruyla geliyor. Titanfall 2 ve Apex Legends gibi nispeten yeni oyunların geliştirilmesinde kullanılan Source motorunun görsel ve fiziksel taraftaki maharetleri zaten malumunuz. Source 2’nin hünerleri ise tamamen şahsına münhasır. Yayınlanan tanıtım videosundan da görebileceğiniz üzere her şey, biraz fazla gerçekçi görünüyor ve özellikle Alyx’in, combine askerini mıhlamak için kurşun aradığı tezgâhtaki cisimleri sağa sola itekleyip kurşunlara ulaşması, ikinci oyundaki fizik etkileşiminin bu oyunda çok daha yoğun gözlemleneceği noktasında ipucu veriyor. Tabii bu sahneler, “Bilgisayarım açar mı?” gibi endişe dolu düşünceleri, güçlü bir oyun bilgisayarı laptop kullanıcısının aklına getirmiyor. İşlemci ve ekran kartı tarafında iyi bir konfigürasyon içeren oyun bilgisayarı modelleri, VR başlığına 90 ve daha yüksek kareler sağlayarak oyunun unutulmaz bir deneyime dönüşmesini sağlıyor.

Half-Life: Alyx İçin En İyi Oyun Bilgisayarı mı Gerekli?

Bu sorunun yanıtını vermek için biraz erken, zira Valve cephesinde oyunun yalnızca minimum sistem gereksinimleri açıklanmış durumda. Birkaç yıllık bir oyun bilgisayarı için bile normal sayılabilecek Intel Core i5-7500 işlemci, 12 GB bellek ve NVIDIA GeForce GTX 1060 ekran kartı, şu an için bilinen sistem gereksinimleri. Tabii yazının girişinde bahsettiğimiz ve VR çözümlerini odağına oturtan Variable-Rate Shading teknolojisinin Turing mimarili NVIDIA ekran kartlarında devreye alınabildiğini anımsatmak gerekiyor. Bu da NVIDIA GeForce RTX 20 ve GeForce GTX 16 ailesinde yer alan ekran kartlarının ilgili teknolojiyi kullanabildiği anlamına geliyor.

Siz yine de önünüzü kış tutun ve zaman geçmeden en yüksek performansı gösteren Monster oyun bilgisayarı modellerinden birini satın alın. Şu durumda parça parça oyun bilgisayarı toplamaktan çok daha hesaplı olan modeller, oyun bilgisayarı fiyatları dikkate alındığında da cazip fırsatlarla sunuluyor.

Çıkışına şunun şurasında birkaç ay kalmışken VR destekli yeni Half-Life’ı dünyayla aynı anda siz de deneyimleyin, Alyx’in maceralarına Monster Notebook farkıyla tanıklık edin. Oyun Bilgisayarı modellerini incelemek için: https://www.monsternotebook.com.tr/oyun-bilgisayarlari/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN