Gsm Hat Sorgulama

Gsm Hat Sorgulama


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), gsm numaralarını sorgulama hizmetini kullanıma açtı. Bu hizmet sayesinde adınıza kayıtlı numaraları listeleyebilirsiniz. Bu hizmetin sunulmasındaki amaç sizin kimlik bilgileriniz kullanılarak açılmış hatları görüntüleyerek bilgi vermek. Bu hizmeti kullanmak için öncelikle;

https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/sorgu.php adresine giriyoruz. Karşımıza gelen formda bizden TC kimlik numaramız, cep telefonu numaramız, mobil operatörümüz ve güvenlik kodu isteniyor.

Bu bilgilerin girişini yaptıktan sonra cep telefonu numaramıza bir şifre gönderiliyor ve bu şifreyi açılan sayfaya giriyoruz. Sonuç olarak karşımıza 3 operatör üzerinden de TC kimlik numaramızın kayıtlı olduğu hatlar listeleniyor. Eğer sonuçlar arasında kullanmadığızın bir hat bulunuyorsa bağlı bulunduğu operatörün bayisine giderek hattın kapatılmasını gerçekleştirebilirsiniz.

BTK, aldığı bir kararla 1 Ekim 2013 tarihine kadar başkalarının üzerindeki hatları kullananlara ilgili operatörün bayisine gidip taahhütname imzalaması karşılığında ücretsiz olarak hattı kendi üzerinize alabilme imkanı sunuyor.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN