GlobalCoin (GLC): Facebook Para Birimi Yolda

GlobalCoin (GLC): Facebook Para Birimi Yolda


Kripto para teriminin literatüre girmesi onlarca yıl önce olmuştur. Buna karşın kitleleri peşinden koşturmaya başlaması oldukça yenidir. Özellikle Bitcoin (BTC), en önde gelen elektronik para birimi olarak sıklıkla kendisinden bahsettirmektedir. 24 Mayıs 2019 itibariyle en değerli kripto para da BTC’dir: Şu an 1 BTC almak isterseniz, 48,000 TL ödemek durumundasınız. Yani 2-3 BTC ile güzel bir otomobil alabilirsiniz. GlobalCoin, Facebook’un kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg’in girişimiyle kripto para piyasasına girmeye hazırlanıyor.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Kripto paralar son birkaç yıldır yüksek rağbet görmeye başladı. Hatta Venezuela, kendi dijital parasını duyurdu. Petro ismini alan bu kripto paradan ayrı, daha onlarca sanal para birimi bugün piyasada alınıp satılabiliyor. Ethereum (ETH), Dash, Litecoin (LTC), Monero, Zcash, Binance (BNB) ve daha onlarca para pirimi tıpkı borsadaki hisse senetleri gibi dalgalanıyor. Bu da bu paraları alıp satanların az veya çok kâr veya zarar etmesini sağlıyor. Kısacası ayrı bir finans sektörü oluşmuş durumda. Hem internetteki alışverişlerde rahatlıkla kullanılıp neredeyse Dünya’nın her yerinde alınıp satılabilmesi, hem de hisse senetleri gibi değerli varlıklar olarak görülmeleri popülerliklerini artırmaya yol açan iki neden. İşte bu yüzden olsa gerek, yeni bir kripto para daha yolda: GlobalCoin (GLC).

Tahminlere göre GlobalCoin en erken 2020 yılında tedavülde olacak. Facebook, kendi kripto parasını kullanıcılarına da sunacak. Bir diğer ifadeyle Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus VR müşterilerinin GLC kullanmaya veya almaya teşvik edilmesi muhtemel. Hatta çalışanların maaşlarının GLC ile ödenmesi de olası bir seçenek. Herhangi bir banka hesabı olmaksızın, GLC ile reklam vermek, bir başkasına GLC göndermek ve çok daha fazla olasılık söz konusu. Facebook tarafından bir kripto paranın oluşturulmasının diğer kripto paralara etkileri ise henüz kestirilemiyor. GlobalCoin ile birlikte değerlerinin düşebileceği tahmin edilirken, uzun vadede tüm kripto paraları nasıl bir sonun beklediği de öngörülemiyor.

GlobalCoin’e ait finansal verilere https://coinmarketcap.com/tr/currencies/globalcoin/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!