FPS Nedir? FPS Artırımı İçin Neler Yapılmalıdır?

FPS Nedir? FPS Artırımı İçin Neler Yapılmalıdır?


Frame Per Second” yani FPS, anlamı çok fazla bilinmese de bilgisayar ve konsol oyunları tutkunlarının ilgilendiği bir terim. Türkçe’de “Saniyelik Görüntü Sayısı” olarak anılan bu terim, televizyon izlerken, sinemada film izlerken ve özellikle de bilgisayar karşısında oyun oynanırken alınan mutluluğu artıracak bir durum.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

FPS, bir saniyelik zaman diliminde edinilen görüntüdür. Şöyle açıklayabiliriz: 10 dakikalık kısa bir video 600 saniye süreceğinden sadece 600 hızlı görüntüden ibaret değildir. Bir saniyede birden fazla yeni görüntü sunulur. Bu miktar arttıkça, gerçeklik algısı da pekiştirilmiş olur. Filmlerde de, belgesellerde de, animasyonlarda ve tabi ki oyunlarda bir saniye içine ne kadar görüntü konulur ve ekrana verilirse, izleyici için o denli rahat (ve gerçekçi) olacaktır.

1920’li yıllardan itibaren popülerliği artan sessiz filmlerle ilk kez anılan FPS, sonradan animasyon filmlerde de, video kliplerde de artırılması amaçlanmış görüntü kalitesini ifade etmektedir. Filmler için en düşük kalite 20 iken, ortalama 24 FPS tercih edilmektedir. Günümüzde ise özellikle bilgisayar oyunlarında bu rakam 30 düzeyinde tutulmaktadır. Üstüne çıkılması elbette mümkün; ancak insan gözünün daha üst noktada ayırt edebilme yeteneği bulunmamaktadır. Yani 30 FPS geçilse bile, oyuncunun bunu algılayabilmesi neredeyse olanaksızdır. Bir diğer ifadeyle, bir film izlerken bir saniyede ekrana 24 yeni görüntü gelmektedir ve bilgisayar oyunları için ideal rakam 30’dur. Bir saniyede 120 görüntü verilse bile, bunun algılanabilmesi normal koşullar altında pek mümkün değildir.

Bilgisayar Oyunları ve FPS

Bilgisayar oyunları, ideal hızda olduğu müddetçe oyuncusuna keyif verir. Donan, yavaşlayan görüntüler ise bir o kadar sinir bozucu olabilmektedir. “FPS ne kadar yüksekse, o kadar güzel oynanır” klişesi abartılı bir yargıdır; çünkü olabilecek en yüksek rakamda bile mutlak bir etki bulunmamaktadır. Diğer yandan oyunlar için 30 FPS idealken, bu rakamın altında olmamak ve belki 60 FPS’ye kadar çıkmak daha iyi verim sağlayacaktır.

Bilgisayar oyununda olabildiğince yüksek FPS yakalamak için yapılması gereken birkaç adım bulunmaktadır. Oyun sırasında oyunun görüntü efektlerini olabildiğince düşürmek bir çözümdür; ancak yüksek oranda FPS edinimini sağlamaz. Ek olarak, oyuncu açısından en kolayı, bilgisayarın arka planında çalışan uygulamaları kapatmaktır. En az enerjiyi tüketmesi için kişiselleştirme ayarlarından ekran koruyucunun devre dışı bırakılmasıdır.FPS Yükseltmek

FPS’nin yükseltilebilmesi için bilgisayarın kusursuz şekilde en az enerjiyle çalışabiliyor olması gerekmektedir. Yapılabilecek bir diğer yöntem ise, ortamı (yani bilgisayarı) yeterince soğutmaktır. Yani fanlarının verimli çalıştığına emin olmak, ortam ısısının düşürülmesiyle cihaz ısısında az da olsa bir düşüş yaşatmak, bilgisayar kullanılmayacaksa kapatmak en basit yöntemler arasındadır. Bir önceki bölümde belirttiğimiz arka plandaki uygulamaların kapatılması da enerji ihtiyacını düşüreceğinden bilgisayarın ısınma hızını yavaşlatacaktır.

Tüm bu sayılan kolay adımlardan ayrı olarak, bilgisayar oyuncusuna ufak bir maliyeti olan diğer yol ise, ekran kartının değiştirilmesidir. Buna ayrılacak bütçe ise 1000 TL’nin üstünde olmalıdır. Nvidia GeForce GTX 1080 Ti Grafik Kartı gibi gerçekten iyi bir ürün içinse ayrılacak bütçe 5000 TL’nin üstüne çıkma durumundadır. NVIDIA varsa, denetim masasından 3D ayarları altında bulunan PhysX’in CPU olarak uygulanması da etkili yollardan birisidir.

Not: Bilgisayarda oyun oynama daha fazla zaman harcanan bir durumsa, en etkin çözüm toplama bir bilgisayar edinmek. Her ürünün en iyisini, en yüksek performanslı parçasını almak. Diğer yandan böyle bir girişimin külfeti de oldukça ağır olacaktır. Belki ortalama bir bilgisayar alıp birkaç parçasını değiştirmek (ekran kartının en iyisini almak gibi) daha hesaplı olabilir. Diğer yandan DELL, Asus ve Monster tarafından bilgisayar oyuncularına dönük hazırlanan ve dip fiyatı 5000 TL’nin üstünde olan ürünler de değerlendirilebilir.

FPS hakkında daha detaylı bilgiye https://tr.wikipedia.org/wiki/FPS adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!