Fiber İnternet İle DSL İnternet Farkı

Fiber İnternet İle DSL İnternet FarkıFiber İnternet, DSL İnternete Karşı

Ev ya da işiniz için en uygun internet, alışverişi yaparken, büyük olasılıkla birkaç ağ türüne rastlayabilirsiniz. En yaygın olanları fiber interet, kablo, DSL ve uydudur. Her bir ağ tipinin veri aktarma biçimi de fark gösterir.

Fiber Optik Nedir?

Verileri tamamen veya kısmen fiber optik kablolarla aktaran bir bağlantıdır. “Fiber” daha büyük koruyucu kablo içindeki “ince cam”ı nitelemektedir. “Optik” ise aktarılan veri türünün yolunu ifade eder. (Işık Sinyalleri)

Dolayısıyla, fiber optik kabloları kullanan bir bağlantı, verilerin küçük, esnek cam kablolar aracılığıyla ve ışık sinyali ile iletildiği bir bağlantıdır. Işığın hızını düşünün. Fiber internet, ışık kadar hızlı bir şekilde veri sunmaz, çünkü sinyal hedefe giden yolda birçok kez telin etrafında sıçrama yapar, ancak yine de çok çok hızlıdır.

DSL Nedir?

DSL, telefon hatları üzerinden verilen bir bağlantıdır. “Direct Subscriber Line” (Doğrudan Abone Hattı) sözcüklerinin kısaltılmasıyla elde edilmiş bir terminolojidir. Telefon hattı üzerinden bağlantı kurmak istediğinizde, hoş çevir seslerini oluşturduğu günleri hatırlayın. Telefon hatları çoğunlukla bakırdan yapılır. Bakır iletken olsa da, veriler fiber optik sistemlerde olduğu gibi telefon hatları üzerinden hızlı bir şekilde seyahat edemez.

Fiber İnternet ve DSL Farkı

Fiber internet, DSL’den daha hızlıdır. Ayrıca daha da güvenlidir. Güç kesintileri, güç hatlarına yakınlık ve servis sağlayıcıdan uzaklık da dahil olmak üzere DSL bağlantı hızını etkileyen pek çok faktör vardır. Fiber optik elektriğe dayanmaz, bu nedenle elektrik kesintileri ve elektrik kaynaklarına olan mesafe bağlantınız üzerinde herhangi bir etki yaratmaz.

Fiber optik hızlı ve güvenilir olduğu için, daha pahalıya mal olacağı anlaşılabilir. Eğer sanal ortamı sörf yapmak ve daha çok e-posta göndermek için kullanıyorsanız, DSL uygun maliyetli bir seçimdir. Daha fazlası için (yayın yapmak, çevrim içi oyun oynamak vs.) fiber optik tercih edilebilir. Fakat göz önünde bulundurulması gereken bir başka nokta da DSL, her yerde bulunan telefon kabloları ile kullanıldığı için, Fiber optikten daha kolay bir şekilde kullanıma hazırdır. Fiber teknolojisi henüz yeteri kadar desteklenmemektedir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!