Fason Üretimden Kimler Yararlanır?

Fason Üretimden Kimler Yararlanır?


Bir firmanın başka bir firmaya ürünlerini ürettirmesine fason üretim veya kısaca fason denir. Sözleşmeli imalat yöntemi, uluslararası kaynak kullanımı anlamına da gelirken, bu tür bir anlaşma sayesinde işler profesyonel çerçevelerce yürütülür. Ürün üretimi sürecinde anlaşmaya bağlı kalan her iki taraf, gerekli iş alanlarında ayrım göstererek uzmanlaştıkları alanlara yönelim gösterebilirler. Bir bakıma ortak bir çalışma biçimi olarak algılayabileceğimiz fason üretim, çeşitli sektörlere dağılarak zaman içindeki konumunu yükseltir.

Fason Üretimde İş Modeli

Fason üretimin iş modelinde, üretime katılmak isteyen taraf, fason üreticiye ürün örneğiyle gider. Üretimde rolü bulunması beklenen imalatçı başlangıçtan son aşamaya kadar olan yönetimini ele alarak, işçilik, ekipman ve malzeme maliyetlerine göre teklif sunar. Devam eden süreçte girişimcinin imalat firmaları arasından aldığı teklifleri değerlendirmesi ve akla yatkın olan firmayı seçmesi beklenir. Firma seçimi tamamlandıktan sonra taraflar arası yapılan sözleşmeye ilave edilen maddeler girişimci ve imalatçı arasında bağlayıcı etki oluşturur.

Kimler Yararlanabilir?

Fason üretime birbirinden farklı sektör üyeleri katılabilir. Kanunen imkân sağlanan bu sektörler arasında ilk akla gelenler gıda ve tekstil olurken; mobilya, kozmetik, endüstri, havacılık, bilgisayar, sanayi, enerji, tıp, paketleme ve otomotiv gibi çeşitli alanlarda da faaliyet sağlandığı görülmektedir. Fason üretimde türler arası ayrılmalarda CNC işleme, karmaşık montaj, alüminyum döküm ve taşlamaya yer verilirken, bunlara ilaveten dişliler, broşlama ve dövme işlemlerini listeye ekleyebiliriz. Sıklıkla ilaç endüstrisinde kullanılan listeye rağmen fason üretimde en yaygın kullanım genel anlamda elektronik endüstrisinde toplanır.

Fason Üretimin Amaçları

Her iş modeli kadar içinde birtakım riskler barındıran fason üretimde kritik değerlendirmelerde bulunulmalıdır. Özellikle kendi firması dışında başka bir firmaya güven duyan ve iş modelini sorunsuz olarak yürütmesi beklenen imalatçı ile yapılacak anlaşmalar kurallara tabi tutulmalı. Başlangıçta risk faktörlerinin oluşabileceği algısıyla hareket eden her firma, temel yetkinlikleri belirleyerek faktörleri ortadan kaldırabilir. Yetkinliklerin firmayı pazarda rekabetçi kılması açısından son derece değerli olduğu fikri düşünülürse, firmanın yönetimi imalatçının yönetimi altında hiçbir şekilde ezilmemiş olur. Peki nedir bu temel yetkinlik konusu?

Geniş çapta ele aldığımızda anlaşılması gereken esas meselenin firmaya özgü becerilerin ve uzmanlıklarının olduğu bilinmelidir. Kendine has tekniklerle geliştirdiği stratejik planlar ile rekabetçi pazarda girişimci firmanın pozisyonunu tasarlanmada ve gücünü arttırmada önem taşıyor. Getirilerini yalnızca bunlarla sınırlandırmayan temel yetkinlik konusu, yeni pazarlar bulmada veya belirlenen pazara girmede de yardımcı olur. Avantajların çok daha fazla olduğunu öğrenmek ve yetkinlik konusunun üstünden geçmek, girişimcinin rolünü arttıracaktır.

Fason Üretimin Avantajları

Küçük çaplı girişimleri destekleyen yapısı sayesinde sınırlı maliyetlerle kurulan firmaların bir tür yol göstericisidir. Ekipman, tesis ve üretim için ekstra bir maliyet vermek zorunda olmayan firmalar, fason üretimde ilk adımdan itibaren tasarruf eder. Personel bulma, eğitme ve sosyal haklar gibi zamanında ödenmesi gereken maliyetlerden de kolayca sıyrılır. İşçilikte düşük maliyetlerden yarar sağlama imkânları ile Hindistan gibi başlıca ülkelerden de fayda görülebilir. Sözleşme durumuna göre bağlayıcılığı birkaç yıl arttırarak üretimi aksatmadan istikrarla koruyan firma, herhangi bir duraksama yaşamadan pazarda rol oynar. İş fikri süresinde bilgi ve deneyim birikimi olmadığı için, hedeften sapma ihtimaline karşı gelişen becerilerden yarar sağlanır. Ayrıyeten kalite kontrolü elden bırakmayan imalatçı, hatalı ürünleri erkenden tespit ederek firmanın yarattığı marka adını korumaya devam eder. Sonuç olarak; kar oranını arttırmada ve başarı yakalamada değerli bir oluşum olan fason üretime katılma şansından yararlanılmalıdır. Epeyce bir mühlet hangi yönde ilerleyeceğini bilmeyen ve dahası pazarda yer edinmek amacıyla herhangi stratejiye dahil olmayanlar, güçlü bir rehber edineceklerdir.

fason üretim

Üründen Nasıl Emin Olunabilir?

Fason üretime dahil olduktan sonra üretim aşamasında gözlem yapma şansı verilir. Bu şans, ürünün ambalaj kısmından başlayarak, içeriğe ve testlere kadar genişler. Ancak firmanın herhangi bir ürünü tasarladıktan sonra işi teslim etme ihtimali de bulunmaktadır. İletilen ürünün hem tatmin aşamasında güven duygusu yarattığı hem de imalatçının işini kolaylaştırdığını da söyleyebiliriz fakat bir noktada bilinmesi gereken konulardan en önemlisini hatırlatmakta yarar var. Bu da fason üretim için gerekli izinlerin alınması şartıyla üretim yapabileceğiniz bilgisidir. Öncelikli olarak yasal işleme dayanan bu gereklilik, üretim aşamasında sektörlere göre değişen belgelerin sunulmasıdır. Böylece herkes isteğine göre hareket edemeyecek ve sektörde hizmet sağlandığını resmi olarak belirtecektir. Eğer bir firma olarak fason üretime katılmak istiyorsanız üretimi gerçekleştirecek tarafın sertifikasını mutlaka gözden geçirmelisiniz. İmalatçı hakkında gerekli yeterliliği ve izinleri bulundurmasına rağmen tatmin olmadığınız kanısına varıyorsanız birkaç farklı iş yeri belgesini de talep edebilme hakkınız vardır.

Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Kurallar

Anlaşma boyunca üretimde risk faktörü oluşturmak istemiyorsanız bazı maddelere sadık kalarak üretimi riske atmazsınız. Bunlardan ilki, ürün üzerinde ne derece de kontrole sahip olacağınız konusudur. Kontrolü tamamen ele alacağınız düşüncesinin büyük bir yanılsama olduğunu bilerek hareket ettiğiniz takdirde imalatçıyla gerginlik yaşanmaz ve strateji sunma şansınız olur.

İlişkileri sıcak tutma fikri değerlidir. Ürün üretim sırasında planlardan ve hedeflerden sapma olmadığını bilmeniz halinde imalatçı tarafı zorlayamayınız. Eğer karşı tarafın başka firmalara da hizmet sunduğunu kabullenirseniz, kritik aşamalar uyum ve güvenle son bulur.

Dış kaynak kullanımlarında kültürel ve dil farklılıkları göz önüne alınmalıdır. Maliyet düşüşü nedeniyle popüler bir uygulama biçimi olsa da, risklerin daimi olduğu hatırlanmalı. Kaynakların ülkeye gelişi ve kabul ediliş tarihindeki herhangi bir aksama bile yürüttüğünüz iş planında büyük değişimlere sebep olabilir. Sizler farkında olmasınız bile ileri boyutlarda hızlanan maliyet artışı, müşteri kayıpları ve borç durumlarına kadar götürür.

Çalışanların fikri mülkiyet hakkınızı ihlal etmesi olasıdır. Sözleşmede temel yetkinliklerin korunması şartı mutlak suretle uygulanmalı.

Kısıtlanan kapasite yükselen talepler karşısında ürün üretimi yapılamayacağı anlamına gelir. Bu tür durumlardan korunmak için kapasitesi yüksek bir imalatçı bulmaya özen gösteriniz.

İş veren Firmalara Ulaşmanın Bir Diğer Yolu

Fason üretimde CNC iş veren firmalar ile imalatçıyı birleştiren ve seri imalatta elinizi güçlendirecek imalatta zorluk yaşamayan firmalarla anlaşmak artık çok kolay. Teknolojiden yararlanan güncel iş verenlere ulaşmak için Parkurda en iyi seçeneğinizdir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN