Facebook Tuzaklarına Dikkat

Facebook Tuzaklarına Dikkat


Günümüzde en çok kullanılan sosyal ağlardan biri olan Facebook, bu özelliği sayesinde de kötü niyetli kişileri de cezbetmektedir. Çeşitli yollarla hesabınıza ya da bilgisayarınıza zarar vereceği gibi bazı tuzaklar da sizin isteminiz dışında eylemler gerçekleştirebiliyorlar.

Facebook, kullanıcılara zarar verecek bu tuzakları engellemeye çalışsa da her geçen gün yeni bir tuzak ve dolandırıcılık ortaya çıkıyor. Bu durumda da tuzağa düşmemek için en büyük sorumluluk kullanıcılara düşüyor. Bu yazımızda Facebook’da karşılaşabilmeniz muhtemel tuzakları paylaşacağız.

Clickjacking

Clickjacking isimli tuzak, internetin en eski saldırı yöntemlerinden biridir. Bu tuzak, kullanıcıya ilgi çekici bir görsel ile gelir ve tıklanılması teşvik edilir. Kullanıcı görsele tıkladığında ilgili konuya gitmeyi beklerken link zararlı bir içeriğe yönlenmekte ve onu çalıştırmaktadır. Bu yöntemden korunmak için en iyi yol kullanıcının bilmediği sitelere girerken dikkatli olması ve kaynağı belli olmayan sitelerden uzak durması önerilir.

Olta saldırısı

Olta saldırısı yöntemiyle kullanıcıların şifreleri çalınabilmektedir. Bu yöntemde Facebook giriş sayfasının aynısı tasarlanır ve kullanıcı Facebook’a girdiğini zannederken şifresini karşı tarafa kaptırmış olabilir. Bir nevi Facebook’un kopyasını yapıp sizin onu Facebook sanmanız olarak nitelendirilebilir.

Bu tuzaktan kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler;

Tarayıcınızın adres çubuğunu kontrol edin. Girdiğiniz adres Facebook’a mı ait yoksa farklı bir adres mi?
Adres çubuğunda güvenli giriş protokolü var mı? (https)

Fake Mail

Fakemail yöntemi de internetteki en eski tuzaklardan biridir. Bu tuzakta kullanıcıya Facebook’tan mail gelmiş gibi görünür ve maildeki bağlantıya tıklanılması istenir. Kullanıcı bağlantıya tıkladığında Facebook’a değil zararlı içeriğe yönlenmiş olur. Sonucunda hesabınızı kaybedebileceğiniz gibi bilgisayarınıza virüs sızma ihtimali oldukça yüksek.

Sahte Uygulamalar

Facebook üzerinde bulunan binlerce uygulamanın içinde elbet zararlı uygulamalar da bulunuyor. Bu uygulamalar yukarıda bahsettiğimiz tuzakları uygulamalarının yanında hesabınızı kaybetmenize sebep olabilir. Bu tuzaktan da korunmak için en büyük önlem kullanıcılara düşüyor. Bilmediğiniz uygulamaları kullanmayarak ya da uygulamanın istediği izinleri dikkatlice inceleyerek bir nebze de olsa korunma şansınız bulunuyor.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!