Facebook Messenger Şifreli Sohbet Özelliği

Facebook Messenger Şifreli Sohbet Özelliği


Facebook Messenger, dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biridir. Facebook’un kuruluşu ile birlikte günlük hayatta kullandığımız bir çok uygulama artık Facebook üzerinden mümkün olabiliyor. Mesajlaşma uygulamaları denilince akla gelen ICQ, Yahoo Messenger gibi yazılımlar artık eski popülerliğini kaybetmeye başladı. Windows Live Messenger ise yerini Skype uygulamasına bırakarak liderliğini sona erdirdi.

Facebook Messenger öncelikle Facebook’un internet sitesi üzerinde kişiler arası iletişim kurmak üzere yayına başladı. İlerleyen zamanlarda Facebook’tan ayrı bir uygulama olarak Android, IOS ve Windows Mobile gibi işletim sistemlerine geldi.Uygulamanın arkasında Facebook gibi bir dev olunca uygulama da olduğu gibi kalmayıp sürekli gelişim gösterdi. Başlangıçta sadece arkadaşlar arası bireysel konuşmaya izin veren uygulama, sonralarında grup konuşmaları, görüntülü sohbet gibi özelliklerin gelmesiyle fonksiyonel bir hal aldı. Gün geçtikçe yeni bir güncelleme yayınlayan Facebook, son güncellemesiyle birlikte şifreli sohbet özelliğini devreye soktu.

Facebook Messenger Şifreli Sohbet Nedir?

Facebook Messenger Şifreleme

Geçtiğimiz aylarda bir başka mesajlaşma uygulaması devi olan Whatsapp’ın duyurduğu şifreli mesajlaşma özelliği, Facebook Messenger’da da artık kullanılabilir durumda. Şifreli sohbet özelliği sayesinde yazışmalar iki taraf arasında şifreli olarak iletilirler. Büyük bir güvenlik önlemi olan bu özellik yazışmaların 3. kişiler tarafından erişimini engelleyebilmektedir. Messenger üzerinden yazdığınız yazılar karşı tarafa şifrelenerek gönderilir. İleti karşı tarafa ulaşana kadar şifreli olarak çeşitli protokollerden geçerek karşı tarafa ulaşır. İleti gönderdiğiniz kişinin kullandığı cihazda bu şifreli ileti deşifre olarak gönderdiğiniz yazının okunması sağlanır.

Cihazınıza uygun Facebook Messenger uygulamasını https://www.messenger.com/ adresinden indirebilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!