Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Katılım Bankası Desteği

Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Katılım Bankası Desteği


Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gelişmelere uyum sağlayarak en hızlı kendini yenileyen sektör bankacılık sektörü oldu. Bankalar, her geçen gün farklı bir yapılanmayla müşterilerine farklı hizmetler sağlamaya başladılar. Örneğin, son yıllarda hem reklamlarda, hem de sokaktaki banka tabelalarında hepimizin adını sıkça duyduğu, gördüğü bir kavram var: Kalışım bankacılığı. Katılım bankacılığı, temelini faizsiz bankacılık üzerine kuruyor. Bu tür bankalarda fon toplama işlemi, kar ve zarar katılma esasına göre belirleniyor. Katılım bankaları Bakanlar Kurulu’nun kararıyla kuruluyor ve faaliyet gösteriyor. Özellikle yastık altı para dediğimiz birikimlerin doğrudan Türk sanayisi ve girişimcileri vasıtasıyla ekonomiye kazandırılmasında bu tür katılım bankaları oldukça etkili oluyor.

1985 yılından itibaren Türkiye’de 6 adet özel finans kurumu kurulmuş ve 2006 yılı itibarıyla bu kurumlar katılım bankası statüsü almış. Bugün Türkiye’de 4 adet katılım bankası faaliyet göstermektedir. Ülkemizde bu tür bankacılığın öncülüğünü Kuveyt Türk yapıyor. Örneğin, Kuveyt Türk katılım bankacılığı esaslarına uygun olarak müşterilerine “Devlet Katkılı Konut Hesabı” sunuyor. Bu hesapta faizsiz bankacılık esaslarına dayalı olarak uzun vadeli birikim yapmak, ilk ve tek konutlarını almak isteyenlere destek veriliyor. Kuveyt Türk, bu hesapla devletin verdiği katkı payına ek olarak kar payı vererek müşterilere hizmet vermeyi planlamış. Konut hesabı, 3 yıl vadeli olarak yurtiçinde Türk Lirası olarak açılabiliyor. Hesabın her sene süresi uzuyor ve müşteriler kâr payı alıyor. Aylık birikimler en az 250, en fazla 2500 TL tutarında ve 3 aylık en az 750 ve en fazla 7500 TL olarak yapılabildiği için tüm gelir grupları bu hesaptan faydalanabilecek. Birikim sahipleri bu hesapta %15-20 arası katkı alabilecek.

Devletin verdiği katkıya sahip olabilmek için asgari 3 yıl boyunca bankanın belirlediği şartlarda ve düzenli olarak ödeme yapmak, 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren başka bir konuta sahip olmamak ve konut edinildikten sonra en geç 6 ay içinde başvuru yapılma şartı aranıyor. İster oturmak, ister gelir aracı olarak kullanmak amacıyla ev sahibi olmak için fırsat arayanlar Devlet Katkılı Konut Hesabı’nı değerlendirebilir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!