Erişime Engelli (Yasaklı) Sitelere Nasıl Girilir?

Erişime Engelli (Yasaklı) Sitelere Nasıl Girilir?


Ülkemizde engelli sitelere nasıl giriş yapılır sorusunun cevabı günümüzde sıkça araştırılmaktadır. Bu konuda birkaç yöntem bulunduğunu ifade etmek gerekir.

VPN Kullanmak

Son zamanlarda erişime engellenen internet sitelerine ya da sosyal medya hesaplarına ulaşmak için en çok kullanılan yöntemlerin başında VPN kullanmak gelmektedir. VPN, erişimi engellenen sitelere ve sosyal medya hesaplarına başka bir ülkeden bağlanmayı sağlamaktadır. Dolayısıyla da bu sitelere girerken herhangi bir engelle karşılaşılması söz konusu olmamaktadır.

VPN kullanmak isteyenler için ücretli ve ücretsiz seçenekler bulunmaktadır. Ücretli olanlar genellikle daha güvenli bir hizmet sunmaktadır. ancak ücretsiz olanlar da yaygın olarak tercih ediliyor. Örneğin Zenmate bunlardan sadece bir tanesidir.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Proxy Siteleri Kullanılabilir

Yasaklı sitelere girmenin yolları arasında Proxy siteleri de bir seçenektir. Önceden daha sık kullanılan bu yöntem günümüzde o kadar tercih edilmiyor. Bu yöntemde vtunnel.com ya da yasaksiz.org siteleri aracı olarak kullanılmakta ve diğer sitelere giriş bu sayede yapılıyor. Bu yöntemin dezavantajlarından birisi güvenli görülmemesidir.

DNS Değişikliği İle Engelli Sitelere Giriş

Erişime engelli sitelere nasıl girilir sorusuna cevap olarak DNS değişikliğini de verebiliriz. İnternete bağlanan her cihaza otomatikman verilen bu DNS numarası değiştirildiği takdirde yasaklı sitelere de girilmesi mümkün olabilmektedir. Genellikle ağ ayarları kısmından DNS numarasını değiştirmek mümkündür. Değiştirilen DNS numarası yerine 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 gibi Google DNS’leri kullanılabileceği gibi internet üzerinden bulunan diğer DNS numaraları da kullanılabilir.

Farklı yöntemlerle erişime engelli sitelere girmek herhangi bir suç teşkil etmemektedir. Ancak girilen sitelerde kanuna aykırı faaliyetlerde bulunmak suç teşkil edecektir. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle çocuklarımızın bu konuda doğru yönlendirilmesi son derece önemlidir. Geleceğimize sahip çıkmak için güvenli internet kullanılmalıdır.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!