En Çok Kullanılan 5 FTP Programı

En Çok Kullanılan 5 FTP Programıİnternet üzerinde dosya gönderim protokolü olarak işlev görev (File Transfer Protocol), genellikle büyük boyutlu dosyaların alınıp gönderilmesinde büyük fayda sağlasa da gelişmiş işlevlere sahip programları aracılığıyla dosyalar üzerinde değişiklik, izin yönetimi gibi fonksiyonlar kullanılabilmektedir.

Dosyaları üzerindeki izin yönetimi ve online düzenleme seçenekleri, özellikle web geliştiricilerin işlerini kolaylaştırabilmektedir. Online olarak yapılan düzenlemeler anlık olarak güncellenebilmesinin yanında dosyalara kullanıcı gruplarına göre okuma, yazma, düzenleme vb. izinler atanabilmektedir. Windows, Linux, Mac OS gibi işletim sistemleri üzerinde çalışabilen FTP uygulamaları, program olarak kullanılabildikleri gibi tarayıcılara plugin olarak da eklenebilmektedir.

Bu yazıda kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen 5 FTP programına değineceğiz.

1- Filezilla

Web geliştiricilerin en çok tercih ettiği ücretsiz FTP programı olan Filezilla, çoklu hesap desteğine sahip olup aynı anda farklı hesaplar üzerinden gönderim yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Windows, Linux ve Mac OS işletim sistemleri üzerinde çalışabilen Filezilla, kullanıcıların FTPS protokolü üzerinden veri transferine izin vermektedir.

Filezilla FTP

2- Cyberduck

, henüz yaygın olarak kullanılmasa da sade bir tasarıma sahip olup kullanıcılarına kullanım koalylığı sağlamaktadır. FTP, Windows ve Mac OS işletim sistemleri üzerinde kullanılabilmektedir.

Cyberduck ftp

3- FireFTP

, Mozilla Firefox üzerinde eklenti olarak çalışan dosya gönderim eklentisidir. FTP/SFTP protokolllerini destekleyen ; Windows, Mac OS ve Linux üzerinde kullanılabilmektedir.

FireFTP

4- Classic FTP

Bireysel kullanıcılar için ücretsiz olan , karşılaştırmalı klasör desteği sayesinde yerel ve uzaktaki dosyaların kontrolünü kolay bir hale getiriyor. Windows ve Mac OS üzerinde çalışan program kullanıcılarına premium özellikler de sunabilmektedir.

Classic FTP

4- WinSCP

SFTP, SCP, FTP, ve WebDav protokolleri üzerinden dosya transferi yapabilen , dahili metin editörü aracılığıyla dosyalar üzerinde düzenleme yapabilmenize imkan sağlıyor. Çoklu dosya gönderimi yapabilen FTP programı sadece Windows üzerinde çalışabilmektedir.

WinSCP
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!Devamını oku:
Andreas09 Template

Kapat