EMLAK ALMANIN TAM ZAMANI MI?

EMLAK ALMANIN TAM ZAMANI MI?


İhtiyacı olanların ev alması dışında, emlak piyasasını bugünlerde hareketlendiren bazı gelişmeler oluyor. Özellikle 2012 yılında çıkan mütekabiliyet yasası ve son günlerde yaşanan döviz hareketliliği, seçim dönemi belirsizliğini korusa da, emlak piyasasına olumlu yansıyor.

Dövizin yaz aylarında hızlı yükselişi, her ne kadar döviz borcuyla yatırım yapan sanayicileri, döviz kredisi sahiplerini, ithal ürün kullanan tüketicileri ve satan esnafı olumsuz etkilese de, birikimlerini dövize yatırarak kar eden vatandaşlar, bu karlarını reel hale getirip emlak piyasasına yöneldiler.

2014 yılı, emlak piyasası için gerçekten rekor kıran bir yıl oldu, 2015 Haziran seçimlerine kadar da piyasa gayet hareketli geçti. Seçim sonrası, Kasım ayı erken seçimlerine kadar bir miktar tutukluk yaşansa da, asıl patlamanın seçimlerden sonra olması bekleniyor. İstanbul her ne kadar her zaman gayrimenkulun kalbi olsa da, seçimlerden sonra, gelecek dönemlerde özellikle Bursa ve Balıkesir’in yatırım açısından çok değerlenmesi bekleniyor.

Bursa’nın ve Balıkesir’in bu kadar değerlenmesinin bir sebebi de mütekabiliyet yasası gereği, özellikle bu bölgelerde Araplara yapılan toplu satışlar…Sapanca bölgesi de özellikle son zamanlarda Arapların merceği altında. Her ne kadar zaman, zaman yabancılara yapılan satışlar, balon fiyatlar oluşturarak emlak fiyatlarını aşırı derecede yükseltse ve dolayısıyla mülk satanların yüksek karlar elde etmesine neden olsa da, bu durumda aslında kazanan sadece komisyon alan emlakçılar oluyor. Çünkü uzun vadede yerli yatırımcılar bu bölgelerden kaçmaya başlıyor.

Eğer emlak üzerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız bir konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor; hangi şehirde olursa olsun, küçük ve sosyal alanı olan, site içindeki evler her zaman çok hızlı satılıyor. Dükkanların ise kira getirisi çok yüksek oluyor, bir de her kiracı değiştiğinde dükkanınız da tadilat geçiriyor, yenileniyor, dolayısıyla yıpranmıyor.

Emlak konusunda eğer detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, güncel emlak haberlerine ve projelerine Emlak Lobisi adresinden ulaşabilirsiniz. Sitede her şehirden küçük-büyük konut projesinin tanıtımları, yenilenen emlak haberleri, önemli emlak vergisi bilgileri ve çok çeşitli emlak yatırım fırsatları kullanıcılara sunuluyor.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!