DNS Servisleri Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

DNS Servisleri Türkiye’de Nasıl Kullanılır?


Ülkemizde DNS servisleri erişime engellendiğinden dolayı bu yazımızda Türkiye’de DNS servisleri nasıl kullanılır konusunu açıklayacağız.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

DNS Servisleri Neden Gereklidir?

Ülkemizde pek çok yayın organı için maalesef mahkeme kararı ile sınırlamalar konulmaktadır. BTK tarafından erişim yasağı da uygulanabilmektedir. Bu yayın organlarının çoğunu ise ulusal ve küresel yayın yapan web siteleri oluşturmaktadır. Siyasi ya da ahlaki sebeplerden ötürü yasaklanan sitelere DNS ile giriş kullanılmaktaydı. Ancak DNS ile erişim duvarının aşılmasından ötürü DNS servisleri de engellendi. Böylece sitelere uygulanan yasakların mutlak olması sağlanmak istenmiştir.

Ancak yasaklı olan her sitenin tamamen zararlı veya ahlak dışı olduğu söylenemez. Çeşitli sebeplerden ötürü bu sitelere girmek isteyen kişiler için çeşitli alternatifler mümkündür.

DNS Nasıl Kullanılır?

Bu servisler ülkemizde yasaklanmış olduğu için DNS kullanılsa bile yönlendirme DNS üzerinden yapılmıyor. Bu yüzden sizin için bazı alternatifleri açıklayacağız. Google DNS, OpenDNS ve CloudFlare DNS gibi diğer DNS servisleri üzerinden bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.

OpenVPN ile DNS kullanmak için öncelikle tüm VPN ve DNS adreslerinizi sonlandırmalısınız. Sonrasında tarayıcıdan OpenVPN hesabına girin, sol taraftaki Configuration sekmesinin altındaki VPN Settings‘e tıklayın. Bu ekrandan DNS Settings seçimini yapın. Buradan da “Have clients use specific DNS servers” seçin. Bu seçimi yaptıktan sonra açılan yeni sekmede Primary DNS Server ve Secondary DNS Server kısmına kullanmak istediğiniz DNS adresinizi yazmalısınız. Manuel olarak bunu yazdıktan sonra sayfanın altındaki “Save Settings” kısmına tıklayın. Sayfanın üstünde göreceğiniz “Update Running Server” butonunu aktif edin. Böylece DNS bağlantınız kurulacaktır.

Tüm bu aşamalar sorunsuzca tamamlandıysa VPN sunucunuz istediğiniz DNS ile çalışacaktır. Böylece sınırlamalar olmadan istediğiniz sitelerde gezinebilirsiniz. İşiniz bittiğinde ayarlarınızı eski haline getirmek mümkündür.

OpenVPN sitesine https://openvpn.net/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!