DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Güncel DNS Adresleri

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Güncel DNS Adresleri


Engellenen sitelere erişim için kullanılan DNS ayarlarını değiştirme ile kesintisiz iletişim sağlayabilirsiniz.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

DNS Nedir? Nasıl Değiştirilir?

Domain Name Server (DNS) ile sizim yazdığınız site adı, sitenin IP adresine çevrilir ve böylece internette gezinebilirsiniz. Yasaklı sitelerde ise site adını yazınca o sitenin IP’sine ulaşmanız engellidir. Bu duvarı aşmak için DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ancak ayarları değiştirmeden önce mevcut ayarlarınızı mutlaka bir kenara kaydedin. Yeniden bağlantı kurma konusunda sorun yaşamamak, güvenliğinizden endişe etmemek ve veri kaybına uğramamak için tedbirli olmakta fayda vardır.

Cihazlara Göre DNS Ayarları Değiştirme

DNS ayarlarını değiştirmek her işletim sistemi için farklı olacaktır. Tüm cihazlarda ayarların nasıl yapılacağını açıklamaya çalışalım. Böylece hangi cihazı kullanıyor olursanız olun DNS ayarlarını değiştirerek internette dolaşabilirsiniz. Bu ayarları sadece mobil cihazınızda değil, bilgisayarınızda da değiştirebilirsiniz. Böylece tüm cihazlardan özgürce web kullanabilirsiniz.

  • Windows 10 için; Denetim Masası – Ağ durumunu ve görevleri görüntüle – Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir – sol tıklayarak Özellikleri aç – İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) – Güncel DNS adresini gir
  • iOS için; Wi-Fi ayarları – Ok simgesi – DNS – Güncel DNS adresini gir
  • Android için; Wi-Fi bağlantı listesi – mevcut ağ bağlantısına basılı tut – Gelişmiş Ayarları Göster – IP Ayarları – Güncel DNS adresini gir

Bu sıralamayı takip ederek tüm cihazlarda ayarları değiştirebilirsiniz. Cihazınıza göre Android DNS ayarlarını değiştirme gibi aşamaları takip ederek sonuca ulaşabilirsiniz. Ayar değiştirerek bakmak istediğiniz yerlerden sonra yeniden eski ve güvenli olan adresinizi girmeyi unutmamalısınız.

En güncel DNS adreslerini ise tarayıcınızdan aramanız daha doğru olacaktır. Çünkü güncel DNS adresleri değişkenlik göstermektedir. İstediğiniz bağlantıyı sağlayana kadar birkaç adres deneyebilirsiniz.

Güncel DNS adreslerine https://public-dns.info/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!