Dizüstü Bilgisayarında Ses Kalitesi Arttırma

Dizüstü Bilgisayarında Ses Kalitesi Arttırma


Dizüstü bilgisayarda yapılan aktiviteler sırasında yetersiz gelen ses kalitesi arttırma yolları herkesçe merak ediliyor. Laptoptan film izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak gibi pek çok aktivite yapılabiliyor. Ancak maalesef ki ses genelde yetersiz kalıyor. Cihazı komple değiştirerek masrafa girmek yerine deneyebileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Ses Kalitesi Arttırma İçin Neler Yapılabilir?

İlk olarak kullandığınız uygulamalarda ses iyileştirme yöntemleri varsa bunları kullanmalısınız. Mesela Spotify Premium üyeleri için yüksek kalite seçeneği vardır. Apple’da ise ses geliştirici vardır. Bu gibi imkanları öncelikli olarak kullanmalısınız.

Windows kullanıcısı iseniz işletim sisteminin ses ayarlarını yapmalısınız. Denetim masasına girin ve ses sekmesine tıklayın. Buradan hoparlöre tıklayarak özellikleri seçin. Geliştirmeler ve Gelişmiş seçenekleri açılacaktır. Bu seçenekleri deneyin ve ses kalitesini kontrol edin. Size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Eğer bu iki yöntem de sizin için yeterli değilse ses kalitesini arttıran uygulamalar kullanabilirsiniz. Uygulamalar işletim sisteminize göre değişecektir. Deneyerek en beğendiğinizi seçebilirsiniz. Bunlar da bana yetmez diyorsanız ekstra donanımlar kullanmanız gerekir.

Hangi Donanımlar Kullanılabilir?

Dizüstü bilgisayarınıza takacağınız hoparlörler ile istediğiniz kalitede sesi yakalayabilirsiniz. Kablolarla uğraşmak istemiyorsanız bluetooth bağlantısı kuran cihazlar kullanabilirsiniz. Taşınabilir çeviriciler kullanarak yüksek kalitede ses yakalayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarında ses kalitesi arttırma için taşınabilir ses kartı kullanımı da diğer bir seçenektir. Bilgisayara USB ile bağlanabilir. Ancak bu cihazların fiyatlı olduğunu belirtmek gerekir. Bütçeniz elveriyorsa kesinlikle kaliteli bir çözüm sunacaktır.

Dizüstü bilgisayarlarda ses kalitesi oldukça mütevazidir. Laptop kullanarak arkadaşlarınızla oyun oynayacaksanız, film izleyecekseniz daha yüksek sese ihtiyacınız olacaktır. İşte bu durumlarda kullanmak için pek çok yöntem paylaştık. Toparlamak gerekirse bluetooth hoparlör kullanmak en ideal çözümdür. Hem ses kalitesini arttıracak hem de her bütçeye uyacaktır.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!