Deep Web : Webin Görünmeyen Yüzü

Deep Web : Webin Görünmeyen Yüzü


Deep Web Nedir?

            Deep Web, arama motorları ve klasik web tarayıcıları ile erişilemeyen internet sitelerine verilen genel bir isimdir. Türkçe, derin internet demektir. Normal bir kullanıcı internetin sadece bir kısmına erişebilir. Geriye kalan asıl büyük kısım Deep Web ve Dark Web ismini alır. Deep Web’te bulunan içerikler yasa dışı ve devletler tarafından kontrol edilemeyen içeriklerdir. Bu nedenle arama motorları bu sitelere ulaşamazlar.

            Deep Web sitelerine ulaşmak zor olsa bile imkansız değildir. Dolaylı yöntemler ile giriş yapabilirsiniz ama bu yasal olmadığından dolayı çok tehlikeli bir durumdur. Deep Web siteleri oldukça karmaşık olarak bilinen Dinamik HTML kullanırlar. Silah satışı, uyuşturucu ticareti ve kiralık katillerden tutun gizli devlet sırlarına kadar bir çok içerik bulunur. Hatta WikiLeaks’ın çıkış kaynağı Deep Web’tir.
Deep Web kısaca yasal olmayan her türlü içeriğin saklandığı yerdir. Deep Web’e direk ulaşımın mümkün olmamasının sebebi seviyelerden oluşuyor olmasıdır.

Deep Web İnternet Seviyeleri

Seviye 0: Günlük hayatta normal kullanıcıların kullandığı katmandır.

Seviye 1: Bu katmana ulaşmak zor değildir. Basit tarayıcılar ile ulaşabilirsiniz. Temp mail hizmetleri, DNS denetim hizmetlerinin hepsi bu katmanda bulunur. 

Seviye 2: Bu katman FTP serverları bulunur. Ulaşım için normal arama motorlarından detaylar içeren sorgulamalar yapılmalıdır. Arama motorları bu tür siteleri arama sonuçlarında en alta atmaktadır. Ayrıca arama motorlarının ulaşabildiği son seviye budur. 

Seviye 3: İşte internetin karanlık yüzü bu seviyeden sonra başlamaktadır. İllegal olan bazı siteler bu katmanda saklanır. İstihbarat sırları, hacklenmiş sunucuların bilgileri, yasal olmayan araştırmaların sonuçları, bilgisayar güvenliği ve hacker grupları bu katmanda yer alır. Bu katmana girmek suç kabul edilir.

Seviye 4: Deep Web’in ayrıcalıklı kısmı olarak bilinir. Bu seviye ulaşılması zor bir seviyedir. Satışı yasak olan her türlü maddenin ticareti burada gerçekleşir. Bu katmanda yakalanırsanız alacağınız ceza artar.

Seviye 5: Bu ve bundan sonraki katmanlara ulaşmak için tarayıcı değişikliği yetersiz kalmaktadır. Bundan sonrası daha çok Dark Web olarak adlandırılır. Çok daha pis işler bu seviyeden sonra başlar. Katmanda ne olup bittiği hakkında bilgi yoktur. Çılgın bilim adamlarının bu katmanda olduğu söylense de kesin bir bilgi yoktur.

“Bu seviyeyi gör ve delir.” diye bir söz bile vardır.

Seviye 6: Tüm seviyeler arasında en tehlikeli seviye budur. Hakkında hiçbir bilgi yoktur. 

Seviye 7: Dark Web’in savaş alanı bu bölgedir. Bunun dışında bilgi yoktur. 

Seviye 8: Bilinen en son seviye budur. Ne olup bittiği tahmin bile edilememiştir. Tek bilinen diğer tüm seviyelerin yönetimi buradan sağlanır. En karanlık yüz budur.

            Rusya gibi bazı devletler Deep Web kullanan kullanıcıları tespit etmek için ellerinden geleni yapıyor. Fakat sürekli bir IP adresi değişimi olduğu için kolay kolay kullanıcılar bulunamıyor. Bu kullanıcılar tespit edildiğinde çok ağır cezalar ile karşılaşıyor. Deep Web’e girmeye çalışmanız sonucunda bilgisayarınız hacklenebilir. Tehdit edilebilir, kişisel bilgileriniz çalınıp satışa sunulabilir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!