Cyberwar Sınıfı Öğrencileri Hacker Olmayı Öğreniyor

Cyberwar Sınıfı Öğrencileri Hacker Olmayı Öğreniyor


Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nin öğrencileri hacker eylemlerini engellemek için yeni bir ders görmeye başladı. Adı Siber Savaş olan bu derste öğrenciler, bilgisayar korsanlarını alt etmek için hackleme çalışmalar yapıyor. Cyberwar adı verilen sınıfta öğrenciler, insanlar tarafından her gün kullanılan uygulamaların ve web sitelerinin güvenlik açıklarını nasıl bulacaklarını öğreniyor. Öğrenciler haftada iki kere, Berkeley’nin Hewlett Packard salonunda siber suçluların bilgisayar sistemlerine nasıl girdiğini öğrenmek için çalışıyorlar. Onlar gibi düşünmeyi öğrenirlerse hackerların yöntemlerini alt edebilir ve onları durdurmayı başarabilirler.

Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimlerinde eğitim alan yeni öğrenci Vy-An Phan: “Genel olarak hükümetin web sitelerine ve özellikle seçmen kayıt web sitelerine odaklandım” dedi. Sınıftaki çalışmaları sırasında Vy-An Phan, birinin yanlışlıkla kayıt olmasına neden olabilecek en az beş sitenin güvenlik açıklarını keşfetti. CNN Tech’e konuşan öğrenci: “Bulduğum şey devlet web sitelerinde ve yerel web sitelerinde oldukça kötü durumdaydı. Ben bulduysam başkaları da bulabilir” dedi. Sonuç olarak Phan; şirketlerin uygulamalarını elinde tutmalarını sağlayacak, web sitelerini ve altyapılarını güvende tutmasına yardımcı olacak alanlarda bir iş istiyor.Hükümet sitelerine ek olarak öğrenciler, banka ve alışveriş siteleri başta olmak üzere çeşitli uygulamalardaki güvenlik açıklarını da ortaya çıkardılar. Bir öğrenci firmaya bildirdiği bir hatadan 100 dolar kazandı.
Bilgisayar bilimi profesörü Doug Tygar, bu çalışmayı bir tür deney olarak tanımlıyor. Tygar: “Amaç, öğrencileri süper güvenli sistemler inşa etmeye yöneltmektir. Fakat bunu yapmak için bir hacker gibi düşünebiliyor olmalılar.” olarak belirtiyor.

Hacker Sistemi Nasıl İşliyor?

Sınıf, hackerlarla çalışan bir platform olan HackerOne ile işbirliği içinde. Bir öğrencinin bulduğu hata, hatanın bulunduğu web sitesinin sahibi olan şirkete veya kuruluşa bildirilir. HackerOne platformundaki şirketler, sistemlerinde hata bulan öğrencilere para ödüyorlar. Çoğu öğrenci, platformu kullanan şirketleri hedef alıyor.
Öğrenciler ayrıca, hackerlığı profesyonel hackerlardan öğrenmek için HackerOne ile ortaklaşa düzenlenen konferansları dinleyip etkinliklere katılıyorlar.

Bu arada, HackerOne genel sekreteri Ted Kramer, şirketin, programı daha fazla kampüste ders olarak eklemesini istediklerini dile getirdi. Sınıf, öğrencileri gelecekte çalışmak için hazırlamaya yardımcı olabilir. Cybersecurity Ventures’dan bir rapora göre, 2021 yılına kadar dünya çapında 3,5 milyon açık siber güvenlik işi olacağını belirtiyor.

Söz konusu üniversite ayrıca Google’ın en çok çalışan aldığı üniversiteler arasında da ikinci sırada yer alıyor.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!