Coin ve Token Farkı Nedir?

Coin ve Token Farkı Nedir?


Kripto para denildiğinde ilk olarak karşılaşacağınız kavramlar coin ve token olacaktır. Başlangıç aşamasında her kripto paranın bir token olmadığı iyi bilinmelidir. Bu iki kavram birbiriyle aynı gibi düşünülse de token ve coin farkı vardır. Coin ile token arasındaki en önemli fark coinin kendi blockchain sistemine sahip olmasıdır. Bunlara en iyi örnekler bitcoin, litecoin, solana ve ethereum olacaktır. Token ise mevcutta var olan bir blockchain üzerine kurulmuştur ve bu chainler üstüne oluşturulmuş olan projelerdir.

Genellikle coinler kripto para ya da dijital para olarak isimlendirilir. Bu paralar şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulur ve bu teknikler zaman içinde değer depolar. Yapı itibariyle değişim aracı olarak ifade edilir ve günlük yaşamda kullandığımız para birimlerine benzer.

Coin Nedir?

Sahip olduğu özellikler sayesinde coin zaman geçtikçe değerine değer katarak ilerler ve coin çeşitleri farklı bir blok zinciri oluşturmak için kullanılır. Token ve coin farkı incelendiğinde coin oluşturmanın daha zor olduğunu görebilirsiniz. Coin dijital bir parayken token ise dijital bir varlık olarak ifade edilir.

Coinler pek çok kurum ve kuruluş tarafından gelecek dönemlerde en önemli para birimi haline gelecek şekilde tanımlanır. Dijital ya da kripto para olarak da bilinen bu coinler ile para arasındaki en önemli fark fiziksel olarak bir karşılığının bulunmamasıdır. Özellikle ripple, litecoin, ethereum gibi altcoinler ile bitcoin coin denildiğinde akla ilk gelen birimler arasında yer alır.

Coin ve Token Farkı

Token Ne İşe Yarar?

Bir değeri ifade etmek için kullanılan token bir tür kripto para değildir. Token ve coin farkı bu noktada ortaya çıkar. Herhangi bir hizmet ya da ürün için token oluşturulabilir. Böylece bir ürünün kalitesi ve değeri daha da artacaktır. Kripto para borsalarında işlem gören tokenların bir dijital varlık karşılığı vardır. Yapılan sözleşmenin dışına çıkılması söz konusu değildir ve sözleşmede o değerin hangi amaç ve işlemde kullanılacağı açık bir şekilde ifade edilir. Bu değerlere sahip olmak ve token almak için sanal bir cüzdana sahip olmanız gerekir. Dijital varlıklar ve para birimleri hakkında hem daha fazla bilgi edinmek hem de güncel haberleri takip etmek için paranfil.com’u ziyaret edebilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN