Çek Endeksi İle Ne Öğrenilir?

Çek Endeksi İle Ne Öğrenilir?


Çek, çok uzun zamandır ticari dünyada ödeme araçlarından biri olarak kullanılıyor. Çek ile ödeme almak ise kendi içerisinde bir risk barındırıyor. Çünkü çekin karşılığının olmaması durumunda alacaklı olan kişinin mağduriyeti söz konusu olabilir. İşte bu nedenle çekle ödeme alma konusunda dikkatli olmak gerektiğini belirtelim. Söz konusu riski göze almak istemeyenler ise tercihini çek endeksi yönünde kullanıyor.

Çek endeksinin ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Bu endeks, kişinin çek ödeme performansını gösteriyor. Bu endeksin 0 ila 1000 arasında değiştiğini de aktaralım. Tahmin edilebileceği gibi 0 olan en riskli anlamına geliyor. Puanın 1000 olması ise risksiz olduğu şeklinde değerlendiriliyor. Çek endeksi ile hangi bilgilere kolaylıkla ulaşılabileceğini ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Kişinin geçmişteki çek ödeme performansı
  • Ödenmemiş bir ya da birkaç çekin olup olmadığı

Son 3 yıl içerisinde 3 ya da daha fazla sayıda çek keşide etmeyen kullanıcıların çek endeksinin hesaplanmasının mümkün olmadığı bilgisini de aktaralım. Dolayısıyla yukarıda sıralanan bilgiler sadece son 3 yıl içerisinde çek keşide etmiş olan kişiler için edinilebilecek bilgilerdir.

Herhangi birinin çek endeksine sahip olmanız, ödeme aracı olarak çek kabul etmeden önce o kişinin ödeme performansını öğrenmenizi sağlar. Bu konuda bir fikir sahibi olmanız durumunda alacaklarınızı da riske atmamış olursunuz. Dolayısıyla kişinin geçmiş dönemdeki ödeme performansına ulaşmanız artık son derece kolay oluyor. Bu konuda risk almak istemeyenler çek endeksine büyük önem veriyor.

Çek Endeksi Nasıl Alınır?

Çek endeksine sahip olmak için de öncelikle Findeks internet sitesine tıklamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede çek endeksi hakkında merak ettiğiniz diğer soruların yanıtlarına da kolaylıkla ulaşmış olacaksınız. Aynı zamanda çek endeksi almak için yapmanız gerekenleri de detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sizin için de söz konusu belgenin önemli bir güven verme yöntemi olduğunu unutmamalısınız. Ödeme aracı olarak çeki tercih edenler karşı tarafa güven verme noktasında da çek endeksinden rahatlıkla faydalanabilir. Ancak öncesinde mutlaka söz ettiğimiz internet sitesine tıklayarak bu konuda daha fazla bilgiye ulaşın.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN