Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?


Bilgisayarınızı daha yüksek performans ile kullanmak istiyorsanız belirli periyotlarla bilgisayar temizliği yapmak gerekir.

[su_list icon=”icon: chevron-circle-right” icon_color=”#be2c1b”]

[/su_list]

Bilgisayar Temizliği Nerelerde Yapılmalı?

Bilgisayara yüklenen programlar, girilen siteler, kullanılan yazılımlar gibi pek çok şey geride iz bırakacaktır. Bu kalıntılardan kurtulmak bilgisayarınızın performansınızı arttırır. Bunun için öncelikle kasadaki parçaları sökerek tozunu alabilirsiniz. Böylece ısınma sorunu hafifleyecek, hız da artacaktır. Peki, hangi parça nasıl temizlenmelidir?

Fiziksel Temizlik

Temizlik denilince akla hep çeşitli uygulamalar gelse de aslında fiziki kirler bilgisayarı oldukça yavaşlatır. İlk olarak kasanızı açık bir alan çıkarın ve sökerek açın. Sonrasında üfleyerek veya elektrik süpürgesinin düşük devri ile kaba tozları çektirin. Sonrasında işlemci çıkarılarak temizleme çubuğu ile temizlenmelidir. Ulaşamadığınız yerleri kürdanla temizleyebilirsiniz. Alkol ve bez kullanarak uygun yerleri silebilirsiniz.

Klasör Temizliği

Genelde bilgisayardaki indirilenler klasöründe artık işinize yaramayan pek çok dosya olur. Bunları kalıcı olarak silin. Hatta fotoğraflar, videoları ve filmleri elden geçirmek bilgisayarınızı oldukça hafifletir. Size yardımcı olacak uygulamalardan kullanabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusunu da kalıcı olarak boşaltmayı ihmal etmeyin.

Bilgisayar genel temizliği işine mailler de dahildir. Spam klasörü sık sık temizlenmelidir. Ayarlayacağınız filtreler ile önemli postaları öne çıkarıp kalanları silebilirsiniz. Böylece mail hesabınızı açmaya çalıştığınızda dakikalarca sürmeyecektir.

Sabit dikte birleştirme yaparak daha fazla boş yer oluşturabilirsiniz. Bilgisayar başladığında otomatik olarak başlatılacak olan uygulama sayısını azaltın. Ne kadar az olursa o kadar iyi olur. Çünkü bu programlar arka planda çalışmaya devam eder. Windows-görev yöneticisi- başlangıç kısmını takip ederek ayarlama yapabilirsiniz.

Bilgisayarı hızlandırmak için temizlik yapmak şarttır. Çünkü gereksiz olan her dosya, her kalıntı size yavaşlık olarak yansıyacaktır. Bilgisayarınızın açılma hızı bile temizlik sonrası değişecektir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!