Apple Pay Nedir? Apple Pay Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Apple Pay Nedir? Apple Pay Türkiye’de Nasıl Kullanılır?


iPhone kullanıcıları için hayata geçirilen Apple Pay ile ödeme yapmak mümkündür. Peki, nasıl kullanılır?

Apple Pay Nasıl Çalışır?

iPhone 6 ve üzeri modeller tarafından Apple Pay sisteminin kullanılması mümkündür. Dünyada pek çok kişinin kullandığı bu sistem maalesef ülkemizde yeterince desteklenmiyor. Sistem ülkemizde desteklenmediği gibi iPhone kullanan pek çok kişi de böyle bir özellikten bihaber.

Apple Pay, kredi kartlarında bulunan temassız ödemeye benzer bir şekilde çalışıyor. Pos cihazı ve telefon arasındaki kablosuz bağlantı NFC aracılığıyla sağlanıyor. Sonrasında ise telefonunuzdan parmak izi doğrulaması yapmanız gerekiyor. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için internet bağlantısı gerektiğinden internetinizin açık olduğundan emin olun.

ApplePay’den ödeme yapmak için ödemenin yapılacağı kart bilgilerini kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için bankanız ile Apple arasında anlaşma gerekiyor. Maalesef ki ülkemizde hiçbir bankanın bu şekilde bir anlaşması yok. Bu yüzden de ödeme yapmak için herhangi bir seçeneğiniz yok. Yine de ApplePay kullanmak istiyorsanız bunun başka bir yolu var.

Türkiye’de Kullanımı

Ülkemizde ApplePay ile ödeme yapabilmek için İngiltere üzerinden açılmış bir App Store hesabınız olmalıdır. İngiltere bankalarında açılmış bir hesaba ulaşabilirseniz hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer yoksa VPN üzerinden İngiltere’ye bağlanın ve bir PayPal hesabı açın. Kendiniz için açtığınız hesaba kullandığınız bir kartı ekleyin.

Bu aşama tamamsa yeni bir de App Store hesabı açın ve ülkenizi “United Kingdom” seçin. Ödeme kısmına ise PayPal hesabınızı yazın. Adres bilgilerini de İngiltere’ye göre doldurun.

Sonrasında “Boon” uygulamasını indirin ve buraya App Store gibi giriş yapın. Boon’da bulunan “Home” sekmesinden”Add to Apple Wallet” tıklayın. Sanal kartınızı buraya kaydedin. Artık Apple Pay ile Türkiye’de ödeme yapmak mümkündür.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!