Almanya’da Yüksek Lisans Koşulları

Almanya’da Yüksek Lisans Koşulları


Yüksek lisans yapmak isteyen gençler için önemli olan ülkelerden biri de Almanya’dır. Almanya’da son derece kaliteli ve başarılı bir eğitim veren çok sayıda üniversite bulunuyor. Hatta bu üniversiteler arasında ücretsiz olarak yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz bölümler bile var. Dolayısıyla ülkemizde özellikle son yıllarda Almanya’da yüksek lisans konusunun daha fazla gündeme geldiğini söyleyebiliriz.

Öncelikle Almanya’da yüksek lisans yapabilmek için belirli bir not puanı ortalamasına sahip olmanız gerektiğini belirtelim.  Türkiye’deki not sisteminden daha farklı bir sisteme sahip olan Almanya’da 3.00 GPA ve üzerinde not ortalamasına sahip olmanız yüksek lisans eğitimi almanız için yeterli görülebiliyor. Yüksek lisans eğitiminde ise iki farklı dil seçeneği karşınıza çıkıyor. Bunlardan biri İngilizce diğeri ise Almancadır.  Genellikle öğrenciler İngilizce dilinde yüksek lisans programlarını tercih ettiği için kontenjan daha yüksek olabiliyor.

Bu arada not ortalaması ile birlikte lisans eğitiminin süresinin de merak edildiğini belirtebiliriz.  Lisans eğitimi genellikle 1,5 ila 2 yıl arasında tamamlanıyor. Bazı bölümlerde ise yüksek lisans eğitiminin sadece bir yıl sürdüğünü belirtebiliriz. Almanya’da son derece kaliteli bir eğitim sistemi bulunuyor ve üniversitelerden büyük bölümünün dünyanın en başarılı üniversiteleri listesinde ilk 100’de yer aldığı bilgisini de aktaralım.  Bu nedenle yüksek lisans eğitimi için tercih edilebilecek en doğru ülkelerden biri Almanya’dır.

Yüksek Lisans Başvuru Öncesinde Danışmanlık Hizmeti Alın!

Bu ülkede yüksek lisans eğitimi almadan önce mutlaka bilmeniz gereken bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörler için de öncelikle rotanızı danışmanlık hizmetlerine çevirmenizde fayda var. Danışmanlık hizmeti almanız durumunda merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtını da en güncel bilgilerle öğrenmiş olursunuz. Bununla birlikte hangi üniversiteyi tercih etmeniz gerektiği gibi kritik konularda da uzmanlardan tam destek alma şansınız olur.

Bu noktada sizlere tavsiyemiz ICES Turkey internet sitesine tıklamanız olacak. Siteye tıklamanız durumunda  Almanya’da yüksek lisans eğitimine dair pek çok farklı bilgi karşınıza çıkıyor.  Aynı zamanda Almanya’da yaşam olanaklarının nasıl olduğu ya da ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği gibi konularda da fikir sahibi olabilmenizi sağlayan  bilgilere ulaşabilirsiniz.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!


YORUM BIRAKIN