6 Ücretsiz SEO Rakip Analiz Aracı

6 Ücretsiz SEO Rakip Analiz Aracı


Websitelerinin trafiğini artırmak uzun ve emek gerektiren bir uğraştır. Site içi ve dışı SEO, içerik kalitesi, reklam programlarının yanı sıra site trafiği artırmak için izlenecek stratejilerden biri de rakip analizidir.

Sizin siteniz ile benzer içeriğe sahip sitelere yapılacak SEO analizi ile rakiplerinizin sizden üstün taraflarını görebilir, eksik kaldığınız noktalarda websitenizi geliştirebilirsiniz. Rakip SEO analizi, ücretli ve ücretsiz olarak pek çok site üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu yazımızda rakiplerinizin ücretsiz olarak SEO analizini yapabileceğiniz 6 online araç paylaşacağız.

Screaming Frog

Screaming Frog aracılığıyla rakip sitenin başlık, meta, style tanımlamalarının yanı sıra sitenin sunucu hatalarına kadar detaylı bir rapor alabilirsiniz.

Whatpageofsearchamion

Whatpageofsearchamion aracı ile sitenizde kullandığınız anahtar kelimelerde, rakiplerinizin kaçıncı sırada çıktıklarını öğrenebilirsiniz.

Ahrefs

Ahrefs, birçok site sahibinin kullandığı detaylı bir backlink aracıdır. Ahrefs sayesinde siteye gelen iç ve dış backlinkler ile bu linklerin yapısı (dofollow, nofollow vb.) analiz edilebilmektedir.

Similar Web

Similar Web ile rakiplerinizin dünya ve Türkiye sıralamalarının yanında sitenin bulunduğu kategoriye ait sıralamalar ile trafik kaynaklarını göstermektedir.

Ranksignals

Ranksignals, rakip sitelerin baclink kaynakları hakkında detaylı bilgilere sahip olabileceğiniz online SEO rakip analiz aracıdır.

MOZ Open Site Explorer

MOZ Open Site Explorer aracılığıyla rakiplerinizin domain ve sayfa otoriteleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz ücretsiz rakip SEO analiz araçlarının tamamı ücretsiz hizmet sunmasına rağmen sonuç görüntülemede kısıtlama uygulayabilmektedir. Bu gibi durumlarda online araçların sunduğu ücretli üyelik seçenekleri değerlendirilmelidir.
Yazıyı Beğendiyseniz Bültenimize Abone Olabilirsiniz!